Oum Dara at his home in Phnom Penh earlier this week. Heng Chivoan |
Rinith Taing | The Phnom Penh Post
Publication date 26 January 2018 | 08:38 ICT
Oum Dara was once the songwriter, composer and violinist behind some of Cambodian music’s most legendary singers like Sinn Sisamouth and Ros Sereysothea. Today, he has little to show for it materially, but happily looks back on his nearly eight decades.
Oum Dara lies on a hard wooden bed in his family’s hole-in-the-wall apartment in the capital, listening to the tinny notes of Rob Oun Neng Hery (“That’s you, My Dear”) playing from his cellphone. It’s a song he wrote for the iconic singer Sinn Sisamoth in the 1970s.
“That’s you, my dear, who is my fate . . . Please show mercy, and keep it meaningful, until the last day we breathe,” Sisamouth croons.
Dara wrote the song for a beautiful woman more than 40 years ago, but that now feels like a past life. The pictures on his wall show the other famous singers he used to work with, including Pen Ron, Ros Sereysothea, and Meas Hok Seng, from when he was a violinist, music composer and lyricist during the Kingdom’s Sangkum period, commonly known as the Golden Age.
“My life at that time was almost perfect,” Dara says. “I could enjoy doing what I was passionate about while earning big money, enough for me to have a big house and a modern Kawasaki, while many people recognised me outside. But, now, they are all gone.”
Born in 1940 in Koh Sotin district in Kampong Cham province, Dara was the son of a customs official and first learned to play violin at the age of 14 from a forest ranger named Keo Vokrat. His father later hired a French violin tutor to come to his house. After a stint as an elementary school teacher, he took up the violin professionally, just as the popular music scene was beginning to flourish.
During the early ’60s, Dara moved to the capital to play for National Radio of Cambodia, and became well known when in 1966 he was asked to compose the music for Lolok Nhy Chmol (“A Couple of Doves”), sung by Meas Hok Seng. Within a few years, Dara was not only writing music but the lyrics as well, and his songs are still listened to today across generations.
The stories in them, typically of love gone wrong, are from his own experiences, like Os Sangkhem (“Out of Hope”), in which Sinn Sisamouth channels Dara’s unrequited love for a female colleague at the National Radio station.
Chhob Srolanh Oun Tov (“Please Stop Loving Me”), sung by Ros Sereysothea, describes his sadness when his first wife asked him for a divorce in 1973 because, he says, of his focus on his career and not on her.
“My own experience and the story of people I know add colour to the song and music,” Dara says.
A photo from Oum Dara’s wedding to his second wife, Sam Vanna. Photo supplied |
He was alone and did not bring anything with him – and certainly not a violin. However, unlike many Cambodian artists who were killed by Khmer Rouge cadres because of their professions, Dara was able to escape the killing, starvation and even hard labour thanks to his musical skill.
“A Khmer Rouge cadre recognised me, and asked me to join their troupe as a violinist,” he said. “I was ordered to play songs about communism and revolution, especially in front of the diplomats from China. I did not like it at all, but this job helped me survive, and I even had enough to eat since I always got to eat with the cadre.”
After the fall of the Pol Pot regime, Dara moved from one job to another and spent a short time living at a refugee camp along the Thai border, before resuming his career as a musical instructor and composer for the Ministry of Information.
But he never recovered professionally from the destruction of the Khmer Rouge and today he is living in poverty. All that is left of his career is a violin and a cache of unreleased songs. A traffic accident 10 years ago immobilised the legendary violinist and impaired his ability to play the violin.
Dara’s wife, Sam Vanna, 60, says her husband’s humility, and lack of sociability, prevented him from moving up the ranks of society.
“Unlike many artists, he is not a boot-licker,” Vanna says. “He would not write a song that promotes or praises anyone, or copies other’s works. I am angry with him sometimes for that, but I am also proud of him.”
Oum Tharath, Dara’s younger daughter and a successful mixed martial arts fighter, said she is disappointed that she could not carry on her father’s legacy.
“Despite our hard life, I am proud of having a father who is a famous musician who created masterpieces and originality,” Tharoth said. “As a child, I also wanted to learn to play violin, but I am not keen on it, and more into sport.”
Dara, meanwhile, said he has lived a life of happiness, and if there is another to come he would like to be born a musician again.
“I want the next generations of Cambodians to strongly promote music, like how people do in developed countries,” Dara said. “It is one of the things that make life enjoyable.”
"អន្តរាគមន៍របស់សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិកដាក់សម្ពាធលើកម្ពុជាបន្ថែមនៅអ.ស.បនឹងគ្មានប្រសិទ្ធភាព"
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន ក្នុងវេទិកាអ្នកស្ដាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៦។ Photo: RFA |
ដោយ ហេង សកល RFA 2018-01-26
បញ្ហារំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងរំលាយបក្សប្រឆាំងនៅកម្ពុជា នៅតែមិនទាន់មានដំណោះស្រាយនៅឡើយ ទោះបីសហរដ្ឋអាមេរិក បានដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល ហើយផ្អាកជំនួយដល់ការបោះឆ្នោតក៏ដោយចុះ។ នៅសប្ដាហ៍នេះ សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ពីខាងទាំង២គណបក្ស គឺគណបក្សប្រជាធិបតេយ្យ និងពីខាងគណបក្សសាធារណរដ្ឋ បានបន្តស្វែងរកគំនាបបន្ថែមទៀតដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាអោយរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ស្ដារស្ថានភាពនយោបាយនៅកម្ពុជា ឡើងវិញ។ មន្ត្រីគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលកំពុងកាន់អំណាចតែងតែចំអកថា យន្តការស្វែងរកអន្តរាគមន៍ពីសហគមន៍អន្តរជាតិ ជាយន្តការគ្មានប្រសិទ្ធភាព ទោះជាធ្វើឡើងដោយសហរដ្ឋអាមេរិក ក៏ដោយ។
មន្ត្រីនាំពាក្យរបស់មន្ត្រីគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលកំពុងកាន់អំណាច គឺលោក សុខ ឥសាន ថ្លែងនៅថ្ងៃទី២៦ មករា ថា កិច្ចប្រឹងប្រែងរបស់សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ដែលស្នើសុំទៅឯកអគ្គរដ្ឋទូតរបស់ខ្លួនប្រចាំនៅអង្គការសហប្រជាជាតិ ឲ្យបង្កើនសម្ពាធលើកម្ពុជា នឹងមិនមានប្រសិទ្ធភាពទេ។
លោក សុខ ឥសាន៖ «កន្លងទៅនេះ កូនស្រីលោក កឹម សុខា ហ្នឹង ក៏បានទៅប្រជុំជាមួយលោកស្រី ហាលី (Niki Haley) ទៅប្រជុំជាមួយអចិន្ត្រៃយ៍ប្រចាំអង្គការសហប្រជាជាតិរបស់អាមេរិក ហើយនិងអចិន្ត្រៃយ៍អ៊ី.យូ (EU) ជាមួយគ្នាម្ដងហើយ កាលពីពីរខែមុន ចង់ឲ្យព្យួរអាសនៈកម្ពុជា នៅអង្គការសហប្រជាជាតិ។ ខ្ញុំយល់ថា រាល់សំណើនេះ មិនសម្រេចលទ្ធផលទេ ពីព្រោះវាផ្ទុយអំពីខ្លឹមសារនៃធម្មនុញ្ញនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលណែនាំមិនឲ្យមានការជ្រៀតជ្រែកចូលកិច្ចការផ្ទៃក្នុងរបស់បណ្ដាប្រទេសជាសមាជិករបស់អង្គការសហប្រជាជាតិហ្នឹង»។
សេចក្ដីថ្លែងនេះគឺជាការឆ្លើយតបទៅក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ដែលកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមករា បានសរសេរលិខិតដាក់ទៅឯកអគ្គរដ្ឋទូតរបស់ខ្លួនប្រចាំនៅអង្គការសហប្រជាជាតិ គឺអ្នកស្រី នីគី ហាលី (Niki Haley) ដើម្បីឲ្យបង្កើនការដាក់សម្ពាធលើរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ចំពោះការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌ខុសច្បាប់ ការរំលាយបក្សប្រឆាំង ការចាប់មេបក្សប្រឆាំងដាក់ពន្ធនាគារ ព្រមទាំងហាមមិនឲ្យមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងជាង ១០០នាក់ ធ្វើនយោបាយទៀតផង។
សមាជិកព្រឹទ្ធសភាទាំងនេះ ក៏សង្កត់ធ្ងន់ថា អាជ្ញាធរកម្ពុជា បានកាត់ទោសថ្នាក់ដឹកនាំបក្សប្រឆាំង និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ៣៥នាក់ ដោយមិនស្របតាមបទដ្ឋានអន្តរជាតិសោះ។
ទាក់ទងបញ្ហាគណបក្សប្រឆាំង ត្រូវបានលោក សុខ ឥសាន ការពារថា ជាការអនុវត្តច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌ ដែលចោទលោក កឹម សុខា ពីបទសន្ទិដ្ឋភាព ឬភាពត្រូវរ៉ូវគ្នាជាមួយបរទេសបង្កអំពើប្រទូសរ៉ាយមកដល់ប្រទេសជាតិខ្លួនឯង ហើយមិនមែនជាការគាបសង្កត់បក្សប្រឆាំងទេ៖ «អាហ្នឹងគឺរាជរដ្ឋាភិបាលលោកអនុវត្តតែផ្លូវច្បាប់ទេ។ ប៉ុន្តែបើសិនណាគណបក្សប្រឆាំង ឬមេបក្សប្រឆាំងមិនមានប្រព្រឹត្តបទល្មើសទេ វាអត់មានហេតុផលណាត្រូវតុលាការកំពូលរំលាយគណបក្សប្រឆាំងហ្នឹងចោលទេ ឬមួយក៏រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាសមត្ថកិច្ចមិនមានហេតុផល ឬមួយមូលដ្ឋានណាចាប់ឯកឧត្ដម កឹម សុខា មកដំណើរការនីតិវិធីតាមគោលការណ៍ច្បាប់ទេ។ អាហ្នឹងវាមានបញ្ហាអ៊ីចឹង»។
លិខិតរបស់សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិកបន្តទៀតថា ការវាយប្រហារទូទៅរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លើគណបក្សប្រឆាំង អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ គឺកំពុងតែបង្ហាញពីការវាយប្រហារដែលមិនធ្លាប់មានលើប្រជាធិបតេយ្យដែលកំពុងដុះពន្លក និងផុយស្រួយរបស់កម្ពុជា។ ហេតុផលទាំងនេះហើយ ទើបយើងអំពាវនាវឲ្យអ្នកស្រីអំពាវនាវឲ្យបានខ្លាំងក្លាដល់ដៃគូ និងសម្ព័ន្ធមិត្តរបស់យើងនៅក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិលើកអំពីបញ្ហាទាំងនេះនៅឯសន្និបាតរបស់ក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិក្នុងពេលខាងមុខនេះ។ លើសពីនេះទៀត សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ស្នើសុំអ្នកស្រីពិភាក្សាជាមួយឧត្ដមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស អ្នករាយការណ៍ពិសេសរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិស្ដីពីកម្ពុជា និងតំណាងអង្គការសង្គមស៊ីវិលផង។ សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក នៅក្នុងសន្និសីទពិសេសនេះ ក៏ទទូចឲ្យអ្នកស្រីធ្វើការជាមួយរដ្ឋាភិបាលនានា ឲ្យចេញសេចក្ដីសម្រេចចិត្តខ្លាំងក្លាមួយដែលដាក់ប្រកាសអំពីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នៅលើវេទិកាអន្តរជាតិ។
ក្នុងលិខិតរបស់ក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិក ចំនួន ៧រូប ដែលដឹកនាំដោយសមាជិកព្រឹទ្ធសភា លោក បិន ខាឌីន (Ben Cardin) ដែលស្នើសុំទៅអ្នកស្រី នីគី ហាលី ឲ្យប្រើប្រាស់ឥទ្ធិពលការិយាល័យរបស់អ្នកស្រី និងយន្តការអង្គការអន្តរជាតិ ដាក់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អោយនៅឯកោដើម្បីកុំឲ្យរដ្ឋាភិបាលរបស់លោក ហ៊ុន សែន ទទួលបានភាពស្របច្បាប់ចេញពីការបោះឆ្នោតដោយមិនសេរី និងមិនយុត្តិធម៌នៅខែកក្កដា ខាងមុខនេះ។ សមាជិកព្រឹទ្ធសភាក៏ស្វាគមន៍ចំពោះសេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់សេតវិមាន ដែលផ្ដាច់ជំនួយដល់ គ.ជ.ប កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៧៕
Réponses de L'Elysée et du Ministère de l'Europe et des Affaires Etrangères Française/ ចម្លើយរបស់Elyséeនិងក្រសួងការបរទេសបារាំង
Chers Compatriotes ! Chers Amis !
1-Kh / ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើបាតុកម្មទីក្រុងប៉ារីស៍ ថ្ងៃទី21 ខែតុលា ឆ្នាំ2017 សកម្មជនរបស់យើងបានប្រមូលហត្ថលេខា ចំនួន 1500 នៅក្នុងប្រទេសបារាំង និងអឺរ៉ុប ដើម្បីដាក់ ពាក្យបណ្តឹង ទៅសហគមន៍អន្តរជាតិ។
នៅថ្ងៃទី 23 ខែតុលាឆ្នាំ 2017 គណៈប្រតិភូ 4 នាក់ (លោកស្រី Marica Hertzog, លោក CHAN Khémarin, TEP Monorom និង HAM Bunchhay)) បានប្រគល់ញត្តិ ទៅឱ្យដល់ដៃប្រធានាធិបតីសាធារណរដ្ឋបារាំង លោក Emmanuel Macron, តាមរយៈ ផ្ទះកិត្តិយស អេលីសេ។
យើងបានទទួលចម្លើយជាបន្តបន្ទាប់ដូចខាងក្រោមនេះ:
- ចម្លើយពី ប្រធានខុទ្ទកាល័យ របស់លោកប្រធានាធិបតីនៃសាធារណរដ្ឋបារាំងនៅថ្ងៃទី 10.11.2017;
- ចម្លើយពី ប្រធានខុទ្ទកាល័យរបស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេសបារាំង និង អឺរ៉ុប នៅថ្ងៃទី 1/22/2018;
ភ្ជាប់មកជាមួយ: លិខិតស្នើសុំ នីង ចម្លើយទាំងពីរខាងលើ។
យើងរួមគ្នាប្រយុទ្ធដើម្បី:
- អនុវត្ត "កិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីសសន្តិភាពនៃប្រទេសកម្ពុជា 23 ខែតុលាឆ្នាំ 1991"។
- សុំអោយសហគមន៍អន្ដរជាតិដាក់ទណ្ឌកម្មធ្ងន់ធ្ងរបំផុតទៅលើ របបផ្តាច់ការ លោកហ៊ុនសែន។
- ការស្ដារឡើងវិញនៃសេរីភាពជាមូលដ្ឋាននិងប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា។
- ការដោះលែងលោកគឺមសុខានិងអ្នកទោសនយោបាយទាំងអស់។