Condolences and Sympathies to the family of the late Mr. Sean Pengse from the Khmer Kampuchea Krom Community
លោកគ្រូ កេង វ៉ាន់សាក់ និង គិន ចន្ទតារា កែសម្រួលដោយលោកគ្រូ សំ វិជ្ជា
Chinese Investment in Cambodian Preah Sihanoukville Province Pushes up Crime Rate, Says Governor
Govenor Yun Min said in a three-page letter sent to the interior minister that the Chinese influx had "created opportunities for Chinese mafia to come in and commit various crimes and kidnap Chinese investors, causing insecurity in the province".
U.S. News, January 26, 2018
China's growing presence and investment in a fast-developing Cambodian port and province have pushed up the crime rate and brought instability, its governor said in a letter to the government.
Anti-China comments are rare in a country that has welcomed Chinese investment with open arms. Prime Minister Hun Sen is a close Beijing ally and China is Cambodia's biggest source of foreign direct investment by far.
Preah Sihanoukville province in the southwest has seen a construction boom in recent years supported by a steady stream of Chinese money into building hotels, casinos and thousands of apartments.
Reuters obtained the letter on Friday and confirmed its authenticity with Yun Min and the Interior Ministry.
Sihanoukville is an illustration of how China's money has transformed a sleepy backpacker town into an economic hub, binding Cambodia's economy even closer to China.
China's support has allowed Hun Sen to defy Western criticism of a crackdown on his opponents. The opposition Cambodia National Rescue Party was dissolved by Cambodia's Supreme Court at the request of Hun Sen's government.
That followed a crackdown on opposition figures, independent media and civil society groups.
In his letter to the government, Yun Min also complained about drunk Chinese getting into fights in restaurants and about rising hotel prices as a result of Chinese interest in Sihanoukville.
Not all his comments were negative, however. Yun Min said Chinese investment had created jobs and pushed up real estate prices in the province.
Khieu Sopheak, a spokesman for the interior ministry, said he had not yet seen the letter but added that Cambodia would not be controlled by the Chinese.
"We still keep our sovereignty, the Chinese can't control us," Khieu Sopheak told Reuters. "If they come as proper investors and respect our laws, it's fine."
សហគមន៍​នៅ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​រួម​គ្នា​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​ធ្វើ​ឲ្យ​ផល​ត្រី​កើន​ឡើង
បទ​ល្មើស​នេសាទ​នៅ​ភូមិ​ព្រែកត្រប់ ឃុំ​ព្រែកនរិន្ទ ស្រុក​ឯកភ្នំ ខេត្ត​បាត់ដំបង កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៥ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០១៧។ Photo Provided
ដោយ ជាតិ ចំណាន RFA 2018-01-27
ប្រជា​សហគមន៍​បឹង​អភិរក្ស​ត្រី​មួយ​កន្លែង​នៅ​ស្រុក​ឯកភ្នំ ខេត្ត​បាត់ដំបង បាន​សាមគ្គី​គ្នា​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​ដើម្បី​ទាញ​យក​ផល​ត្រី​ជា​ប្រយោជន៍​រួម​របស់​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​ ដោយ​​​​​​ពុំ​មាន​​​ប្រាប់​ខែ​ឧបត្ថម្ភ​នោះ​ទេ។ ប្រជា​សហគមន៍​​លើក​ឡើង​ថា ផល​ត្រី​ឆ្នាំ​នេះ​កើន​ឡើង​ច្រើន​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ទ្វេ​ដង ​គឺ​ដោយសារ​ការ​រួម​គ្នា​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​បាន​ល្អ​ និង​ដោយ​មាន​​ការ​ចូល​រួម​ពី​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ។
​ប្រជា​សហគមន៍​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​មច្ឆាជាតិ​នៅ​ឃុំ​ព្រែកនរិន្ទ ស្រុក​ឯកភ្នំ លើក​ឡើង​ថា បើ​ទោះ​បី​ជា​ផល​ត្រី​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​របស់​ពួកគេ​បាន​កើន​ច្រើន​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ក៏ដោយ ក៏​ប៉ុន្តែ​​ពួកគាត់​​នៅ​តែ​បន្ត​យាមកាម​ជា​ប្រចាំ​​មិន​អាច​ឈប់​បាន​នោះ​ទេ។
ប្រធាន​សហគមន៍​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​បឹង​ទឹក​ខ្មៅ ក្នុង​ភូមិ​ព្រែកត្រប់​ ឃុំ​ព្រែកនរិន្ទ លោក អ៊ុន ហាក់ ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ មករា ថា នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​ដែល​ពួកគាត់​គ្រប់គ្រង​ឆ្នាំ​នេះ​ គឺ​ត្រី​សម្បូរ​ជាង​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៧ មាន​ចំនួន​ទ្វេ​ដង។
លោក​ អ៊ុន ហាក់ បន្ថែម​ថា​ ផល​ត្រី​កើន​ឡើង​នេះ​ ដោយសារ​​ឆ្នាំ​នេះ​ទឹក​បឹង​ទន្លេ​សាប​ធំ​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ ដោយ​ទឹក​ឡើង​លិច​តំបន់​អភិរក្ស​ទើប​ធ្វើឲ្យ​ផល​ត្រី​សំបូរ​ជាង​កាល​ពី​​ឆ្នាំ​កន្លង។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​លោក​អះអាង​ថា​ ផល​ត្រី​កើន​ឡើង​​ក៏​ដោយសារ​សហគមន៍​របស់​ពួកគាត់ ដែល​​មាន​គ្នា​ចំនួន ៦​នាក់​បាន​យាម​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស ដោយ​ប្ដូរ​វេន​​គ្នា​ប្រចាំការ​​​២​នាក់​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា ថ្ងៃ​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ការ​ឯកជន​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ ហើយ​យប់​ឡើង​នាំ​គ្នា​ទៅ​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស ដើរ​ការពារ​ទល់​ភ្លឺ​ ហើយ​ខ្ញុំ​គិត​ថា ខ្ញុំ​ធ្វើ​នេះ​មិន​ចង់​យក​មុខ​យក​មាត់ ឬ​ចង់​បាន​ស្អី​ធំដុំ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​បងប្អូន​ចាត់តាំង​ឲ្យ​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ហើយ ដូច្នេះ​ខ្ញុំ​ត្រូវ​តែ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ ធ្វើ​ឲ្យ​ត្រី​វា​សម្បូរ​តែម្ដង»។
មន្ត្រី​សហគមន៍​រូប​នេះ​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា នៅ​ក្នុង​បឹង​អភិរក្ស​​ឆ្នាំ​នេះ​​សម្បូរ​ត្រី​ល្អៗ​ច្រើន​ប្រភេទ ដូចជា​ត្រី​សណ្ដាយ ត្រីក្រាយ ត្រី​ឆ្លាំង ​ត្រី​រ៉ស់ និង​ត្រី​ឆ្ដោរ​ជាដើម។
អ្នក​អភិរក្ស​បឹង​ទឹកខ្មៅ​សហគមន៍​ភូមិ​ព្រែកត្រប់ ម្នាក់​ទៀត​ លោក គង់ តុងហាន់ អះអាង​ថា ពួកគាត់​យាម​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​ដោយ​ពុំ​មាន​ប្រាក់​ខែ​នោះ​ទេ គឺ​ធ្វើ​ដោយ​ទឹក​ចិត្ត ក្នុង​គោល​បំណង​ដើម្បី​រក្សា​កុំ​ឲ្យ​ដាច់​ពូជ​ត្រី​ និង​ឲ្យ​មាន​ត្រី​ច្រើន​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វើ​នេសាទ​ដោះស្រាយ​ជីវភាព​គ្រួសារ៖ «ថ្ងៃ​ក៏​យើង​ដើរ​ល្បាត​ដែរ យើង​អត់​ហ៊ាន​ចោល​ទេ ថ្វីត្បិត​តែ​ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់​យល់​ដឹង​ច្រើន​មែន ក៏ប៉ុន្តែ​យើង​យាម​រហូត។ យើង​ដើរ​ល្បាត​ទៅ​អង្គុយ​តាម​ក្រោយ​ដើម​ឈើ​នៅ​ជិត​បឹង​ហ្នឹង យើង​ធ្វើ​ដោយ​ឆន្ទៈ​យើង​តែម្ដង​ ព្រោះ​អី​យើង​ឃើញ​ធនធាន​យើង​មាន​យើង​ក៏​ចេះ​តែ​ធ្វើ​ទៅ ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់​សប្បាយ​ចិត្ត​ទៅ»។
លោក​ គង់ តុងហាន់ បន្ថែម​​ទៀត​ថា ផល​ត្រី​កើង​ឡើង​នេះ​ក៏​ដោយ​សារ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ការ​យល់​ដឹង​ច្រើន​ជាង​ពេល​មុនៗ​ គឺ​ពលរដ្ឋ​ភាគ​ច្រើន​មិន​សូវ​លួច​ធ្វើ​នេសាទ​ក្នុង​តំបន់​អភិរក្ស​ទេ ដែល​​​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួកគាត់​ងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​យាម​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​ ហើយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ក៏​បាន​សហការ​ល្អ​ជាមួយ​ពួកគាត់​សហគមន៍​ដែរ ជា​ពិសេស​មេភូមិ ក្រុមប្រឹក្សា​ឃុំ និង​មន្ត្រី​ជលផល​ឃុំ​បាន​ចុះ​មក​សួរ​សុខ​ទុក្ខ​ញឹកញាប់ ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​ពួកគេ​មាន​កម្លាំង​ចិត្ត​មួយ​ផ្នែក​ទៀត​ ក្នុង​ការ​អភិរក្ស​​ធនធាន​មច្ឆាជាតិ។
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ មេ​ភូមិ​ព្រែកត្រប់ លោក យ៉ោក កន មាន​ប្រសាសន៍​ថា បើ​ទោះ​ជា​ផល​ត្រី​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​បឹង​ទឹក​ខ្មៅ​ច្រើន​ជាង​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៧ ក្ដី​ ក៏​ប៉ុន្តែ​ត្រី​មិន​សូវ​សំបូរ​ដូច​កាល​ពី​សម័យ​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​១៩៩០ នោះ​ទេ ព្រោះ​ទឹក​ទន្លេ​សាប​មិន​ទាន់​ឡើង​ដល់​កម្រិត​ហៀរ​ចូល​ស្ទឹង​សង្កែ​នោះ​ទេ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​លោក យ៉ោក កន អះអាង​ទៀត​​ថា ប្រសិន​ប្រជា​សហគមន៍​មិន​ខ្នះខ្នែង​ទេ ត្រី​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស​ក៏​មិន​មាន​នៅ​សល់​ដែរ ព្រោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​ចូល​ទៅ​​លួច​ធ្វើ​នេសាទ​ចាប់​យក​ត្រី​អស់​ជា​ពុំ​ខាន​ ចំណែក​ឯ​អាជ្ញាធរ​ភូមិ​ក៏​គ្មាន​ថវិកា​ និង​កម្លាំង​មនុស្ស​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​យាម​ការពារ​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​បាន​ឡើយ។
លោក យ៉ោក កន៖ «គាត់​ប្ដូរ​ទៅ​យាម​ការពារ​ហ្នឹង បើ​មាន​ប្រាក់​ខែ​ទៅ​មិន​ថា​ទេ​ នេះ​គាត់​ស្ម័គ្រចិត្ត ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​គាត់​ហ្នឹង​ដោយ​សង្ឃឹម​លើ​ពួកគាត់​ហ្នឹង​ហើយ​ជា​អ្នក​ទៅ​យាម​ការពារ​​ដើម្បី​បាន​ពូជ​ត្រី បើ​កុំ​ឲ្យ​មាន​ត្រី​បឹង​ហ្នឹង​ពង​កូន​ខែ​វស្សា​ ក៏​អត់​មាន​ត្រី​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វើ​នេសាទ​ដែរ។ ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់​លំបាក​នេសាទ​នោះ ឥឡូវ​គ្មាន​ត្រី​អី​ធ្វើ​នេសាទ​ទេ​ ពួកគាត់​ចុះ​ទៅ​រក​ត្រី​ឆ្ងាយៗ​អស់​ហើយ​ ត្រី​ដែល​មាន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អភិរក្ស​ហ្នឹង​ឯង​ ឥឡូវ​ពួកគាត់​ចុះ​ទៅ​រក​នេសាទ​ទៅ​តាម​ដងស្ទឹង​ផុត​ពី​ភូមិ​ឆ្ងាយ​ណាស់»។
បឹង​អភិរក្ស​នេះ​មាន​ផ្ទៃ​ដី​ប្រហែល ២​ហិកតារ និង​ចម្ងាយ​ពី​ផ្ទះ​អ្នក​ស្រុក​ប្រមាណ ៣​គីឡូម៉ែត្រ ស្ថិត​ក្នុង​បឹង​ទឹក​ខ្មៅ​នៅ​ភូមិ​ព្រែកត្រប់ ឃុំ​ព្រែកនរិន្ទ។ ប្រជា​សហគមន៍​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ពួកគាត់​បន្ត​យាម​ការពារ​តំបន់​អភិរក្ស​រហូត​ដល់​មាន​ជំនន់​ទឹក​ស្ទឹង​សង្កែ​ឡើង​លិច​មាត់​បឹង គឺ​ក្នុង​​ចន្លោះ​ពី​ខែ​កក្កដា ដល់​ខែ​វិច្ឆិកា។ ប្រជា​សហគមន៍​បន្ថែម​ថា អំឡុង​ពេល​ទឹក​ឡើង​លិច​បឹង​​អភិរក្ស​ហើយ​ គឺ​​ត្រី​ទាំង​អស់​បាន​ឡើង​ទៅ​តាម​ក្រសែ​ទឹក​ចេញ​ទៅ​រស់​នៅ​តំបន់​ផ្សេង​​ ហើយ​ពេល​នោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​ធ្វើ​នេសាទ​ចាប់​ត្រី​យក​ទៅ​លក់​បាន ក៏​ប៉ុន្តែ​នៅ​​ចម្ងាយ​ប្រមាណ ២០០​ម៉ែត្រ​ពី​តំបន់​អភិរក្ស​​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ធ្វើ​នេសាទ​នោះ​ទេ​ ព្រោះ​ដើម្បី​អភិរក្ស​ពូជ​ត្រី​ឲ្យ​បន្ត​កើត​កូន​កើត​ចៅ​ សម្រាប់​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ធ្វើ​នេសាទ​នៅ​ឆ្នាំ​ក្រោយៗ​ទៀត៕
ពលរដ្ឋ​៣​គ្រួសារ​នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ​ភ័យ​ព្រួយ​រឿង​ទាហាន​គំរាម​យក​ដី​ស្រែ​ចម្ការ
ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​ព្នង​រស់​នៅ​ភូមិ​ចឹង ឃុំ​ឃ្សឹម ស្រុក​ស្នួល ខេត្ត​ក្រចេះ នាំ​គ្នា​ទៅ​ពិនិត្យ​ដីធ្លី​ដែល​ពួកគេ​ចោទ​ថា​យោធា​រំលោភ​យក​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៨។ Photo courtesy of ADHOC
ដោយ ហេង សកល RFA 2018-01-27
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង​បី​គ្រួសារ​រស់​នៅ​ឃុំ​ឃ្សឹម ស្រុក​ស្នួល ខែត្រ​ក្រចេះ បារម្ភ​ខ្លាច​បាត់បង់​ដីស្រែ​ចម្ការ​ចិញ្ចឹម​ជីវិត និង​សុវត្ថិភាព​ក្រុម​គ្រួសារ ក្រោយ​ពី​យោធា​មួយ​ក្រុម​ប្រដាប់​ដោយ​អាវុធ​ប្រើ​អំណាច​ជា​ទាហាន គំរាម​អាយុ​ជីវិត​ពួកគាត់។ យោធា​ទាំង​នោះ​អះអាង​ថា ដីស្រែ​ដែល​អ្នក​ភូមិ​បី​គ្រួសារ​អាស្រ័យ​ផល​បច្ចុប្បន្ន ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​ពួកគេ។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង​បី​គ្រួសារ​រស់​នៅ​ភូមិ​ចឹង ឃុំ​ឃ្សឹម ស្រុក​ស្នួល កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ បាន​ស្វែង​រក​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ទៅ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc)  ដើម្បី​ពិភាក្សា​ផ្នែក​ច្បាប់ ករណី​យោធា ៣​នាក់ គំរាម​ប្លន់​យក​ដី​ពលរដ្ឋ ៥​ហិកតារ និង​យក​គ្រឿងចក្រ​ឈូស​ឆាយ​កំណត់​ព្រំ​ដី​របស់​ពួក​គាត់។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង​ដែល​ត្រូវជា​ឪពុក​ជន​រង​គ្រោះ រស់​នៅ​ភូមិ​ចឹង លោក ប្រ៉ក់ រ៉ូត ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ មករា ថា យោធា​មួយ​ក្រុម​ប្រដាប់​ដោយ​អាវុធ ឈ្មោះ ប្រុស ឈ្មោះ ភ័ណ និង​ឈ្មោះ ផុន បាន​ជូន​ដំណឹង​​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ ៣​គ្រួសារ ចុះ​ចេញ​ពី​ដីចម្ការ ៥​ហិកតារ ជា​បន្ទាន់ បើ​ពុំ​ដូច្នេះ​ទេ ពួកគេ​នឹង​ដុត​កម្ទេច​រោង​ចម្ការ​ចោល។ លើស​ពី​នេះ​ទៀត យោធា​ទាំង​នោះ​បាន​រារាំង​មិន​ឲ្យ​ពួកគាត់​ដាំ​ដុះ​លើ​ដី​ទាំង​នោះ និង​គំរាម​បាញ់​ពលរដ្ឋ ប្រសិន​បើ​នៅ​តែ​មានៈ​រឹង​ទទឹង។ លោក​ថា ពលរដ្ឋ​បី​គ្រួសារ​ដែល​ត្រូវ​ទាហាន​គំរាម​នោះ មិន​ហ៊ាន​ដេក​ចាំ​ចម្ការ​ដូច​មុន​នោះ​ឡើយ និង​មិន​ហ៊ាន​ធ្វើ​ចម្ការ​ដាំ​ដុះ​នោះ​ទេ ព្រោះ​ខ្លាចក្រែង​យោធា​ទាំង​នោះ​ប្រើ​កាំភ្លើង​បាញ់ និង​ចាប់​ដាក់​គុក៖ «ទាហាន​មាន​កាំភ្លើង​ស្រាប់ អ៊ីចឹង​វា​ខល​ទៅ​គ្នា​វា​អី​មិន​ដឹង ដល់​យប់​គំរាម​យើង។ ខ្ញុំ​ព្រួយ​ដែរ ព្រោះ​គេ​មាន​អំណាច ដូច​អា ភ័ណ ដូច​អី គេ​ទាហាន​គេ​កាប់​ឈើ​ម្នាក់ ១០ ទៅ ២០​ហត្ថ​គេ​មាន​សាច់​ញត្តិ និង​ខ្នង»។
បុរស​ដដែល​បន្ថែម​ថា ក្រោយ​ពី​យោធា​ទាំង​នោះ​គំរាម អ្នក​ភូមិ​បាន​ផ្ដល់​ដំណឹង​ទៅ​មេឃុំ​ឲ្យ​ជួយ​ដោះស្រាយ និង​អន្តរាគមន៍​ឲ្យ​បញ្ឈប់​គំរាម​អាយុ​ជីវិត​ពួកគាត់។ ពួកគាត់​ប្ដេជ្ញា​ថា នឹង​ក្រាញននៀល​មិន​ចាកចេញ​ពី​ដី​នោះ​ជា​ដាច់​ខាត ព្រោះ​ជា​ដី​កេរ​ដូន​តា​ដែល​ពួកគាត់​ប្រើប្រាស់​ច្រើន​ជំនាន់​មក​ហើយ៖ «ខ្ញុំ​ខល​ទៅ​ខាង​ឃុំ គាត់​ថា​មិន​អី​ទេ​ដី​យើង​ធ្វើ​ទៅ។ គេ​អ្នក​មាន​អំណាច ព្រោះ​យើង​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​អី? បើ​គេ​ធ្វើ​មាន​តែ​ស្លាប់ បើ​ទុក​បាន​រស់»។
​កាលពី​ពាក់​កណ្ដាល​ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៨​នេះ យោធា​ទាំង​នោះ​បាន​យក​គ្រឿងចក្រ​មួយ​គ្រឿង ចូល​ឈូស​ឆាយ​ដី​របស់​ពួកគាត់ ដើម្បី​កំណត់​ព្រំប្រទល់​ដី និង​ដក​បង្គោល​របង​ចាស់ៗ​ចេញ។
​អាស៊ីសេរី មិន​អាច​រក​ប្រភព​ទាក់ទង​យោធា​ស្រុក​ស្នួល ឈ្មោះ ប្រុស ឈ្មោះ ភ័ណ និង​ឈ្មោះ ផុន ដើម្បី​សុំ​ការ​បំភ្លឺ​ជុំវិញ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​មករា។
មេ​ឃុំ​ឃ្សឹម លោកស្រី ក្លាន ណារ៉េត នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ មករា បាន​បដិសេធ​មិន​ផ្ដល់​បទសម្ភាសន៍​ដល់​អាស៊ីសេរី ទេ ដោយសារ​ជាប់​រវល់។
មន្ត្រី​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​នៃ​សមាគម​អាដហុក (ADHOC) ​លោក ប៊ី វ៉ាន់នី ឲ្យ​ដឹង​ថា សមាគម​អាដហុក បាន​ទទួល​ពាក្យ​បណ្ដឹង​រឿង​នេះ​ហើយ និង​អន្តរាគមន៍​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ឲ្យ​ជួយ​ស្វែង​យុត្តិធម៌​រឿង​នេះ។ លោក​ចាត់​ទុក​ការ​គំរាម​របស់​យោធា​ទាំង​នោះ ថា​ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​ផ្ទុយ​ពី​ក្របខ័ណ្ឌ​ច្បាប់ ជាពិសេស​វា​នឹង​ប៉ះពាល់​មុខមាត់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ផង។
​លោក​ថា ជនរងគ្រោះ​មាន​សិទ្ធិ​ប្ដឹង​យោធា​ទាំង​នោះ​ទៅ​ស្ថាប័ន​អយ្យការ​ពី​បទ​គំរាម​ដោយ​ចេតនា៖ «ចង់​បាន​នីតិរដ្ឋ​ដែល​គ្រប់គ្នា​ត្រូវ​ឋិត​នៅ​ក្រោម​ច្បាប់ តែ​ចំពោះ​អ្នក​មាន​អំណាច និង​អ្នក​មាន​លុយ​បែរ​ជា​ច្បាប់​កាត់​ចេញ​ថា មិន​ឋិត​ក្រោម​ច្បាប់។ យើង​សំណូមពរ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក និង​ឃុំ ចាត់​វិធានការ​លើ​ជន​ប្រព្រឹត្ត និង​អនុវត្ត​តាម​នីតិវិធី​ច្បាប់»។
ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ​មាត្រា​២៣៣ ចែង​ថា ការ​គំរាមកំហែង និង​សម្លាប់​សម្ដែង​ចេញ​តាម​លិខិត រូបភាព ឬ​វត្ថុ​អ្វី​មួយ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ពី ៦​ខែ ទៅ ២​ឆ្នាំ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ពី ១​លាន​រៀល​ទៅ ៤​លាន​រៀល៕
សកម្មជន​បរិស្ថាន​ថា​បើ​ចង់​ការពារ​ព្រៃ​ឈើ​ឲ្យ​គង់វង្ស​ទាល់តែ​ផ្លាស់ប្ដូរ​រដ្ឋាភិបាល
រថយន្ត​ដឹង​ឈើ​ដែល​ពលរដ្ឋ​នៅ​ឃុំ​ស្តៅ ស្រុក​សេសាន ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង ឃាត់ តែ​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​ដោះលែង​ប្រគល់​ឲ្យ​ឈ្មួញ​វិញ​កាល​ពី​ចុង​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៧។ រូបថត​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៧ ដោយ សហគមន៍ Photo provided
ស្ថាបនិក​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ មាន​ជំនឿ​ថា រដ្ឋាភិបាល​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា មិន​អាច​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​បាន​នោះ​ទេ ព្រោះ​អ្នក​ដែល​ឃុបឃិត​គ្នា​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ និង​ទទួល​សំណូក​ពី​បទ​ល្មើស​ព្រៃឈើ សុទ្ធសឹងតែ​ជា​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល អ្នក​មាន​អំណាច គណបក្ស​ប្រជាជន និង​បក្សពួក​សែស្រឡាយ​មន្ត្រី​រាជការ​ធំៗ រួម​ទាំង​ឧកញ៉ា​មួយ​ចំនួន​ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​រដ្ឋាភិបាល​ទៀត​ផង។ សកម្មជន​បរិស្ថាន​អះអាង​ថា ដរាប​ណា​មន្ត្រី​រាជការ​ទាំង​នោះ​នៅ​តែ​មាន​តួនាទី​អនុវត្ត​ច្បាប់ ព្រៃឈើ​នៅ​កម្ពុជា ពុំ​មាន​សង្ឃឹម​ថា នឹង​អាច​សង្គ្រោះ​បាន​នោះ​ទេ។
លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាឡេស ដេវិតសឹន (Alejandro Gonzalez Davidson)  លើក​ឡើង​ថា ពេល​ខ្លះ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដើរ​តួនាទី​ជា​អ្នក​អភិរក្ស​ព្រៃឈើ ក៏ប៉ុន្តែ​មាន​ពេល​ខ្លះ​ក៏​ជា​ឧបសគ្គ​រារាំង​បេសកកម្ម​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​របស់​សហគមន៍ និង​អង្គការ​មួយ​ចំនួន នៅ​គ្រា​ដែល​ពួកគេ​ចុះ​ល្បាត​ព្រៃ​ម្តងៗ។  លោក​បញ្ជាក់​ថា នៅ​ពេល​ដែល​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ក្រុម​យុវជន និង​សហគមន៍​រួម​គ្នា​ចុះ​ល្បាត​ព្រៃ គឺ​ឃើញ​កម្លាំង​នគរបាល កងរាជអាវុធហត្ថ និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​មក​បំភិតបំភ័យ និង​បំបាក់​ស្មារតី​ពួកគេ​មិន​ឲ្យ​ការពារ​ព្រៃឈើ៖ «រដ្ឋាភិបាល​សព្វថ្ងៃ​នៅ​កាន់​អំណាច គឺ​មិន​អាច​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​បាន​ទេ។ ហេតុ​អ្វី​យើង​ឃើញ​ថា អ្នក​ដែល​មាន​អំណាច និង​បក្សពួក ជួន​កាល​មិត្តភ័ក្ដិ​គេ និង​ជួនកាល​មេ​ប៉ូលិស និង​ជូន​កាល​មេ​ប៉េអឹម ឃុបឃិត​គ្នា​ជាមួយ​ក្រុម​អន្ធពាល​មួយ​ចំនួន​ជា​អ្នក​នៅ​ពី​ក្រោយ​ការ​បំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ»។
​លោក  អាឡិច បញ្ជាក់​ថា លោក​គ្មាន​ជំនឿ​លើ​សមត្ថភាព​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ការពារ​ព្រៃឡង់ និង​ព្រៃឈើ​ទាំង​មូល​នៅ​កម្ពុជា ឲ្យ​គង់វង្ស​នោះ​ទេ ហើយ​អ្នក​ដែល​សម្រេច​ជោគវាសនា​ដង្ហើម​ចុង​ក្រោយ​នៃ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​នៅ​កម្ពុជា គឺ​មាន​តែ​ពលរដ្ឋ​ខ្លួន​ឯង​ទេ ដែល​ត្រូវ​ប្រើ​សិទ្ធិ​របស់​ខ្លួន​ផ្លាស់ប្ដូរ​រដ្ឋាភិបាល​ផ្ដាច់ការ​ចេញ ទើប​អាច​ស្រោចស្រង់​ព្រៃឈើ​បាន​ខ្លះ៖ «ប្រជាពលរដ្ឋ​មូលដ្ឋាន សកម្មជន និង​អង្គការ​ណា​មួយ​ចាប់​ផ្ដើម​ធ្វើ​សកម្មភាព​ណា​ដែរ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ពាក់ព័ន្ធ​ការពារ​បរិស្ថាន​យើង​ឃើញ​ថា រដ្ឋាភិបាល​យក​ឧបករណ៍​មួយ​ចំនួន ក៏​ដូចជា​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ប៉ូលិស​ទាហាន មក​ធ្វើ​បាប​សកម្មជន​មូលដ្ឋាន​នោះ»។
​ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ដែរ អនុ​ប្រធាន​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ​ភូមិ​ប្រមេរ ស្រុក​ត្បែងមានជ័យ ខែត្រ​ព្រះវិហារ លោកស្រី រឿន ខាន់ មើល​ឃើញ​ថា រដ្ឋាភិបាល​ហាក់​មិន​បើក​ភ្នែក​មើល​ពី​វិនាសកម្ម​ព្រៃ​ឈើ​ដ៏​ធំ​ឋិត​ក្នុង​ព្រៃ​ព្រះរកា​នោះ​ទេ វា​បាន​បង្ក​ប៉ះពាល់​ជីវភាព​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​រាប់​ម៉ឺន​គ្រួសារ​រស់​នៅ​តំបន់​នោះ និង​ជា​ហេតុ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ។
សាឡង់​អូស​ឈើ​បណ្ដែត​ទឹក​នៅ​ទន្លេ​ស្រែពក ក្នុង​ឃុំ​ស្រែគរ ស្រុក​សេសាន ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៧។ រូប​សហគមន៍ស្រែគរ
លោកស្រី​ថា ការ​កាប់​ឈើ​មាន​តម្លៃ និង​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ខុស​ច្បាប់ បាន​ក្លាយ​ជា​របរ​អាជីព​របស់​ឈ្មួញ និង​មន្ត្រី​ខិលខូច​មួយ​ចំនួន​បាន​យក​តួនាទី​ជា​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ដើម្បី​ទទួល​ផល​ពី​ជនល្មើស និង​ជា​អ្នក​នៅ​ពី​ក្រោយ​ខ្នង​ជនល្មើស​កាប់​ឈើ​ខុស​ច្បាប់៖ «បើ​រដ្ឋាភិបាល​អត់​មក​មើល​ភ្នែក​ម្ខាង​ទេ គេ​មិន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ ព្រោះ​អី​ព្រៃឈើ​គឺ​ថ្លើម​ឆ្ងាញ់​របស់​គេ។ លុយ​កាក់​គេ​ចាយ​សម្បូរហូរហៀរ​សព្វថ្ងៃ​នេះ ដូចជា​ប៉ូលិស និង​មន្ត្រី​បរិស្ថាន ដោយ​មិន​បាន​ទប់ស្កាត់​តាម​ច្បាប់ ឃើញ​គេ​ដឹក​ឈើ​មួយ​យប់ៗ​គ្រប់​ច្រក។ ខ្ញុំ​មិន​ដឹង​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា គ្រាន់​តែ​លេប​ទឹក​មាត់​ស្តាយ​ឈើ»។
​ស្ត្រី​ដដែល​បន្ថែម​ថា ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​មួយ​ចំនួន​កំពុង​ព្រួយ​ចិត្ត​ខ្លាំង និង​សោកស្ដាយ​ពន់ពេក​ចំពោះ​ការ​បាត់បង់​ព្រៃឈើ​នៅ​តំបន់​ព្រៃ​ព្រះរកា ដែល​ដូនតា​បាន​បន្សល់​ទុក​ជា​ច្រើន​ជំនាន់​មក​ហើយ ហើយ​បែរ​ជា​​ត្រូវ​រលាយ​ទាំង​ស្រុង​នៅ​ក្នុង​របប​​ដឹក​នាំ​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ លោកស្រី​សង្កត់ធ្ងន់​ថា រដ្ឋាភិបាល​ខ្លួន​ឯង​ត្រូវ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​វិនាសកម្ម​ព្រៃឈើ​ដ៏​ធំធេង​នេះ។
អាស៊ីសេរី បាន​ព្យាយាម​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក ផៃ ស៊ីផាន ដើម្បី​សុំ​ការ​បំភ្លឺ​ករណី​នេះ ក៏ប៉ុន្តែ​ទូរស័ព្ទ​ហៅ​ចូល​ច្រើន​ដង​ពុំ​មាន​អ្នក​ទទួល។
​ប៉ុន្តែ​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន ប្រតិកម្ម​ថា មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​លើក​ឡើង​នេះ ដោយសារ​តែ​ចង​គំនុំ​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល។ លើស​ពី​នេះ អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល​មួយ​ចំនួន​សុទ្ធតែ​ធ្វើ​សកម្មភាព​បំពាន​លក្ខន្តិកៈ​របស់​ខ្លួន។
​លោក​សម្តែង​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា រដ្ឋាភិបាល​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​ដោយ​កែច្នៃ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ឲ្យ​ទៅ​ជា​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រទេស​ជាតិ ដូចជា​អភិវឌ្ឍ​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី គឺ​ចៀស​មិន​ផុត​ពី​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​នោះ​ទេ៖ «រាជ​រដ្ឋាភិបាល​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស ដោយ​កែច្នៃ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ឲ្យ​ទៅជា​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រទេស​ជាតិ ដូចជា បញ្ហា​កសាង​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី​ផ្សេងៗ ចៀស​មិន​ផុត​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​នោះ​ទេ រដ្ឋាភិបាល​គិតគូរ​បាន​វែងឆ្ងាយ​ហើយ ទាល់​តែ​មាន​ផល​ចំណេញ​បាន​ធ្វើ បើ​ពុំ​មាន​ផល​ចំណេញ​មិន​ធ្វើ​ទេ»។
​ទោះបីជា​យ៉ាង​ណា អ្នក​សម្របសម្រួល​លេខាធិការដ្ឋាន​សម្ព័ន្ធ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​កម្ពុជា លោក ឡូរ៉ង់ យល់​ថា ប្រសិន​បើ​រដ្ឋាភិបាល​មាន​ឆន្ទៈ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ គួរ​តែ​ពិនិត្យ​មើល​ពី​ភាព​ស្រប​ច្បាប់​នៃ​ការ​ផ្ដល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ដូចជា​ក្រុមហ៊ុន​សម្អាត​បាត​អាង​នៃ​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី​សេសានក្រោមពីរ នៅ​ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង ដែល​ពលរដ្ឋ​ប្រទះ​ឃើញ​ដឹក​ជញ្ជូន​ឈើ​តាម​ផ្លូវ​ទឹក និង​ផ្លូវគោក​ពី​គ្រប់​តំបន់​ឆ្ងាយ​ចូល​បាត​អាង​ច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ។
លោក​យល់​ថា មន្ត្រី​ថ្នាក់ក្រោម និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​មិន​អនុវត្ត​ច្បាប់​ព្រៃឈើ​ឲ្យ​បាន​ពេញលេញ ហាក់​បំផ្លាញ​សន្លឹក​ឆ្នោត​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន៖ «យើង​សួរ​តើ​ឈើ​ដែល​ចេញ​តាម​កុងទីន័រ ៣ ទៅ ៤​ច្រក​ទៅ​កាន់​ច្រក​វៀតណាម ដែល​ចេញ​ពី​តំបន់​ហ្នឹង (តំបន់​បាត​អាង​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី​សេសាន​ក្រោម​ពីរ) អា​ហ្នឹង​ស្អី​គេ? ហើយ​ឈើ​តាំង​ពី​មុន​មក​ជញ្ជូន​មិន​ទាន់​អស់ ឬ​មួយ​ក៏​ឈើ​ទាំង​នេះ​ជា​ឈើ​ថ្មី​ដែល​ទើប​នាំ​ចូល​ពី​តំបន់​ផ្សេង​មិន​មែន​ជា​តំបន់​បាត​អាង? ខ្ញុំ​គិត​ថា មន្ត្រី​មូលដ្ឋាន​កំពុង​បំផ្លាញ​សន្លឹក​ឆ្នោត​របស់​បក្ស​ប្រជាជន ប្រសិន​គាត់​មិន​អនុវត្ត​ច្បាប់​ព្រៃឈើ»។
​កាល​ពី​ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០១៦ លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ថ្លែង​ក្នុង​វេទិកា​ជាតិ​លើក​ទី​២ ស្ដីពី​កិច្ច​ការពារ និង​អភិរក្ស​ធនធាន​ធម្មជាតិ ដោយ​លើក​ឡើង​ថា ការ​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​ណា​មួយ​គឺ​មិន​ខុស​ពី​កាប់​ក្បាល​លោក​នោះ​ឡើយ ហើយ​លោក​ស្អប់​បំផុត​អ្នក​កាប់​ព្រៃឈើ។ លោក​ថា រាល់​កិច្ច​ប្រជុំ​គណបក្ស​ម្តងៗ លោក​តែង​រំឭក​ដល់​មន្ត្រី​របស់​ខ្លួន​មិន​ត្រូវ​អត់​ឱន​ចំពោះ​ជន​​ដែល​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ខុស​ច្បាប់​ឡើយ បើទោះបី​ជា​មាន​ឋានៈ​អ្វី​ក៏ដោយ។ ក៏ប៉ុន្តែ​ធាតុ​ពិត​គេ​សង្កេត​ឃើញ​ថា បទល្មើស​ព្រៃ​ឈើ​នៅ​តែ​កើត​មាន​ដដែល ជាពិសេស​គឺ​ការ​រត់​ពន្ធ​ឈើ​ខុស​ច្បាប់​ទៅ​ប្រទេស​វៀតណាម គឺ​មិន​​​បាន​ថយ​ចុះ​ឡើយ។  ក្រៅ​ពី​នេះ សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ និង​មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​ព្រួយ​បារម្ភ​ថា ប្រសិនបើ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ព្រម​ចាត់​វិធានការ​ផ្លូវច្បាប់​ទៅ​លើ​ក្រុម​អ្នក​មាន​អំណាច មន្ត្រី ឧកញ៉ា​ធំៗ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​ការ​រក​ស៊ី​ឈើ​ខុស​​ច្បាប់​ទេ​នោះ វា​នឹង​មិន​អាច​កាត់​បន្ថយ​ការ​បំផ្លាញ​ព្រៃ​ឈើ​នៅ​កម្ពុជា ឡើយ៕