សូមប្រយ័ត្នចំពោះបុរសម្នាក់នេះវានិងដើរលក់សាប៑ូទៅោតាមផ្ទះ និងប្លន់
យករបស់មានតម្លៃបន្ទាប់បានឱ្យយើងហិតក្លិនសាប៑ហើយសន្លប់បាត់
This one is very dangerous. Please pass this news to your
friends and families NOW before it is too late.
ពលរដ្ឋ​នៅ​ស្រុក​ស្វាយជ្រំ​ជាង​១០០​នាក់​តវ៉ា​​សុំ​ពន្លឿន​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី
ពលរដ្ឋ​ឃុំ​ឈើទាល និង​ឃុំ​ស្វាយធំ ស្រុក​ស្វាយជ្រំ ខេត្ត​ស្វាយរៀង បាន​ប្រមូល​ផ្ដុំ​នៅ​ខាង​មុខ​សាលាខេត្ត​ស្វាយរៀង នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៥ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៨។ Photo Provided
ដោយ តាំង សារ៉ាដា RFA 2018-01-25
ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ស្រុក​ស្វាយជ្រំ ប្រមាណ​ជាង ១០០​នាក់ លើក​គ្នា​តវ៉ា​នៅ​ខាង​មុខ​សាលា​ខេត្ត​ស្វាយរៀង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មករា ដើម្បី​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​ជួយ​ពន្លឿន​ដំណោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី។ រី​ឯ​មន្ត្រី​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា ថា អាជ្ញាធរ​គ្មាន​ចេតនា​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ​ដីធ្លី​នេះ​ទេ ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​ជីវភាព​ពលរដ្ឋ​កាន់តែ​ធ្លាក់​ដុនដាប។
ការ​លើក​គ្នា​តវ៉ា​នៅ​ខាង​មុខ​សាលាខេត្ត​ស្វាយរៀង​នេះ បន្ទាប់​ពី​ពលរដ្ឋ​មិន​ឃើញ​អាជ្ញាធរ​គ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់​​ដោះស្រាយ​តាម​ការ​សន្យា​នោះ​ទេ ខណៈ​ដែល​វិវាទ​ដីធ្លី​នេះ​ត្រូវ​បាន​អូស​បន្លាយ​រយៈពេល​ជិត ១០​ឆ្នាំ​ទៅ​ហើយ​នោះ។
តំណាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់ អ្នកស្រី យស សុភ័ណ្ឌ រៀបរាប់​ថា ប្រជាកសិករ​ប្រមាណ ១០០​នាក់ មក​ពី​ឃុំ​ចំនួន​ពីរ គឺ​ឃុំ​ឈើទាល និង​ឃុំ​ស្វាយធំ ក្នុង​ស្រុក​ស្វាយជ្រំ បាន​ប្រមូល​ផ្តុំគ្នា​ស្រែក​ទាមទារ​នៅ​ខាង​មុខ​សាលាខេត្ត​ស្វាយរៀង ដើម្បី​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​បញ្ជាក់​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់​អំពី​ដំណោះស្រាយ​ជូន​ពួកគាត់។ អ្នកស្រី​បន្ថែម​ថា កន្លង​មក​អាជ្ញាធរ​បាន​ត្រឹមតែ​សន្យា តែ​ពុំ​ឃើញ​មាន​ដំណោះស្រាយ​នោះ​ឡើយ ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​ពួកគាត់​រង់ចាំ​ទាំង​អស់​សង្ឃឹម និង​ជួប​ការ​លំបាក គ្មាន​ដី​បង្កបង្កើនផល និង​មាន​ជីវភាព​ខ្វះខាត​ជាដើម៖ «ពួក​ខ្ញុំ​តវ៉ា​ច្រើន​ឆ្នាំ​ហើយ ចំណែក​ពួក​គាត់​សន្យា​ថា នឹង​អោយ​សំណង​ម្ដង​ហើយ​ម្ដង​ទៀត តែ​ចេះ​តែ​បាត់​ទៅៗ ទើប​ពួក​ខ្ញុំ​នាំ​គ្នា​មក​សួរ​នាំ​អំពី​កិច្ច​សន្យា​របស់​ពួកគាត់​ជា​អាជ្ញាធរ»។
អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ថា វិវាទ​ដីធ្លី​នេះ គឺ​កើត​ឡើង​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២០០៩ បន្ទាប់​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត និង​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក បាន​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ ដោយ​ជីក​អាង​ស្តុក​ទឹក​ដែល​ធ្វើ​អោយ​ប៉ះពាល់​ដីធ្លី​ពលរដ្ឋ​ជិត ១៥០​គ្រួសារ លើ​ផ្ទៃដី​ទំហំ​ជាង ៨០​ហិកតារ ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ឈើទាល និង​ឃុំ​ស្វាយធំ ក្នុង​ស្រុក​ស្វាយជ្រំ។
អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​ខេត្ត បាន​សន្យា​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថា នឹង​ជួយ​ដោះស្រាយ​ដោយ ផ្តល់​ជា​សំណង ប៉ុន្តែ​រហូត​មក​ដល់​សព្វថ្ងៃ​នេះ ពលរដ្ឋ​នៅ​មិន​ទាន់​បាន​ទទួល​សំណង​នៅ​ឡើយ។ ពលរដ្ឋ​ទាមទារ​សំណង​ក្នុង​មួយ​ការ៉េ​ចំនួន ៥​ដុល្លារ។
​ក្នុង​ពេល​តវ៉ា​នោះ អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាន​ហៅ​តំណាង​ពលរដ្ឋ​ចូល​ជួប​ពិភាក្សា។ ក្នុង​ជំនួប​នោះ អ្នកស្រី យស សុភ័ណ្ឌ បញ្ជាក់​ថា អភិបាល​រង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង លោក ពេជ្រ សុវណ្ណ ប្រាប់​ពលរដ្ឋ​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​កំពុង​រង់ចាំ​ដំណោះស្រាយ​ពី​ខាង​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក​នៅ​ឡើយ។ លោក​ស្នើ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​រំសាយ​វិញ ដោយ​សន្យា​ថា នឹង​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ជូន​ពលរដ្ឋ​ភ្លាម បន្ទាប់​ពី​មាន​ដំណោះស្រាយ​ពី​ខាង​លើ។
​មន្ត្រី​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា (CCFC) លោក មៃ វុទ្ធី មាន​ប្រសាសន៍​ថា អាជ្ញាធរ​ហាក់​ដូចជា​គ្មាន​ចេតនា​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដីធ្លី​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឲ្យ​បាន​ឆាប់​ឡើយ ព្រោះ​ពេល​ចុះ​ជួប​ពលរដ្ឋ​បាន​ប្រកាស​នឹង​ជួយ​ដោះស្រាយ តែ​ពេល​ពលរដ្ឋ​រំសាយ ការ​តវ៉ា​បែរ​ជា​គ្មាន​ដំណឹង​ពី​ការ​ដោះស្រាយ​ឡើយ​ជិត ១០​ឆ្នាំ​មក​នេះ។
លោក​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ពន្លឿន​ដំណោះស្រាយ ខណៈ​ជីវភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​កំពុង​ធ្លាក់​ដុន​ដាប់ បន្ទាប់​ពី​បាត់បង់​ដី​បង្កបង្កើនផល​របស់​ពួកគាត់៖ «ជីវភាព​របស់​ពួកគាត់​គឺ​ប៉ះពាល់​ច្រើន ព្រោះ​ពួកគាត់​ទី​ពឹង​ទៅ​លើ​ដី​ស្រែ តែ​នៅ​ពេល​ប៉ះពាល់​ដីធ្លី​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២០០៩ រហូត​មក​ដល់​បច្ចុប្បន្ន គឺ​ពួកគាត់​ពិបាក​ធ្វើ​ស្រែ នៅ​ពេល​ពួក​គាត់​ធ្វើ មាន​ផល​ប៉ះពាល់ មាន​ការ​រារាំង​ពី​អាជ្ញាធរ ដូច្នេះ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ជីវភាព​របស់​ពួកគាត់​ធ្លាក់​ចុះ»។
ប្រជាពលរដ្ឋ​លើក​ឡើង​ថា ប្រសិនបើ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង នៅ​តែ​មិន​ឆាប់​ដោះស្រាយ​ជូន​ពួកគាត់​ទេ​នោះ ពួកគាត់​នឹង​លើក​គ្នា​លើក​ទៅ​តវ៉ា​នៅ​ខាង​មុខ​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​របស់​រដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​ទៀត នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ រហូត​ទាល់​តែ​មាន​ដំណោះស្រាយ​ដែល​អាច​ទទួល​យក​បាន៕
អ្នក​ស្រុក​រមាសហែក​លើក​គ្នាមក​​គាំទ្រ​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ចូល​បំភ្លឺ​នៅ​តុលាការ
ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី​រង់ចាំ​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ស្រុក​រមាសហែក ចូល​បំភ្លឺ​នៅ​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ មករា ឆ្នាំ​២០១៨។ Photo provided
ដោយ ម៉ៅ សុធានី RFA 2018-01-25
ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង ​សម្រេច​​លើក​ពេល​ការ​សាកសួរ​​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ចំនួន ៤​នាក់ ​នៅ​ស្រុក​រមាសហែក ​ទៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែ​កុម្ភៈ វិញ។ ការ​ពន្យារ​ពេល​នេះ​ បន្ទាប់​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី​នៅ​ស្រុក​រមាសហែក និង​ស្រុក​ស្វាយជ្រំ ​ប្រមាណ​ជាង ១០០​នាក់​ ​បាន​លើក​គ្នា​ទៅ​គាំទ្រ​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ ខណៈ​ពួក​គេ​ចូល​ទៅ​​បំភ្លឺ​តាម​ដីកា​របស់​តុលាការ​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មករា។
តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ស្រុក​រមាសហែក លើក​ឡើង​ថា ពួកគេ​មិន​ពេញ​ចិត្ត​នឹង​ដីកា​កោះ​របស់​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង នោះ​ទេ ក៏​ប៉ុន្តែ​ដោយ​ព្រួយ​បារម្ភ​ខ្លាច​រង​សម្ពាធ​ពី​តុលាការ​ចាប់​ពួកគាត់​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ទើប​សម្រេច​ចូល​បំភ្លឺ​តុលាការ។
តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ស្រុក​រមាសហែក អ្នកស្រី​ ខៀវ សាវុន ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ មករា ថា ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​នៃ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង បង្គាប់​ឲ្យ​ពួកគាត់​ទាំង​អយុត្តិធម៌ គឺ​ដោយសារ​ពួក​គាត់​តវ៉ា​ទាមទារ​ប្រឆាំង​នឹង​ក្រុម​ហ៊ុន អិន.ខេ.វិនឈ័រ (N.K Ventures) ដែល​បាន​រំលោភ​លើ​ដី​ជាង ៨០០​ហិកតារ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ៤៤០​គ្រួសារ នៅ​ឃុំ​អំពិល ស្រុក​រមាសហែក ខេត្ត​ស្វាយរៀង។ អ្នកស្រី​បន្ថែម​ថា​ ពួកគាត់​បាន​ដាំដុះ​នៅ​លើ​ដី​ទំនាស់​នេះ​តាំង​ពី​យូរ​លង់​ណាស់​មក​ហើយ ប៉ុន្តែ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤ ក្រុមហ៊ុន​មួយ​នេះ​បាន​បញ្ចេញ​ពួកគាត់​មិន​ឲ្យ​ដាំ​ដុះ​នៅ​លើ​ដី​នោះ​បន្ត​ទៀត​ ហើយ​ពួកគាត់​ក៏​បាន​តវ៉ា​ជា​បន្តបន្ទាប់​មក៖ «ពីរ​សហគមន៍​ផ្សេង​មក​ជួយ​គាំទ្រ​ពួក​ខ្ញុំ​ចូល​បំភ្លឺ​តុលាការ​ ដោយសារ​ពួក​គាត់​ឃើញ​ថា ពួក​ខ្ញុំ​គ្មាន​កំហុស។ ដី​ហ្នឹង​ពី​មុន​ពួក​ខ្ញុំ ហើយ​ក្រោយ​មក​រដ្ឋ​គេ​យក​ទៅ​វិនិយោគ​ទុន​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ​ដោយ​មិន​មាន​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​ពួក​ខ្ញុំ​ទេ»។
​​អាស៊ីសេរី ពុំ​អាច​ទាក់​ទង​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មករា។ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ដីកា​បង្គាប់​ឲ្យ​ចូល​ខ្លួន​ដែល​ចុះ​ហត្ថលេខា​ដោយ​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​នៃ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង គឺ​លោក ហេង ផល្លា ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៧ បង្គាប់​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​នៅ​ស្រុក​រមាសហែក ចំនួន ៤​នាក់ គឺ​អ្នកស្រី ម៉ម ស៊ីណា អាយុ ៥១​ឆ្នាំ លោក​ ធឿន វ៉ែង អាយុ ៥៣​ឆ្នាំ លោក សំ វឿន អាយុ ៤៣​ឆ្នាំ​ និង​អ្នកស្រី ខៀវ សាវុន អាយុ ៣៨​ឆ្នាំ ចូល​បំភ្លឺ​នៅ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៥ និង​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែ​មករា ដើម្បី​ផ្ដល់​ចម្លើយ​អំពី​រឿង​ធ្វើ​ឲ្យ​ខូចខាត​ដោយ​ចេតនា និង​រំលោភ​កាន់​កាប់​ដី​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ នៅ​ភូមិ​ស្រែឫស្សី ឃុំ​អំពិល​ ស្រុក​រមាសហែក។
ចំណែក​ប្រជាពលរដ្ឋ​អ្នក​គាំទ្រ​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ស្រុក​រមាសហែក អ្នកស្រី ឥន សូត្រ មាន​ប្រសាសន៍​ថា មូលហេតុ​ដែល​ពួកគាត់​មក​គាំទ្រ​នៅ​មុខ​​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង គឺ​ដោយសារ​ព្រួយ​បារម្ភ​ខ្លាច​តុលាការ​ចាប់​តំណាង​របស់​ពួកគាត់​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ ដោយ​​ពុំ​បាន​រក​យុត្តិធម៌​ជូន​ពួកគាត់៖ «ហ្នឹង​ហើយ​ខ្លាច​ពួកគាត់​មក​គ្នា​តិច​ទៅ​គេ​ចាប់​ពួកគាត់​ដាក់​គុក​ មាន​អ្នក​ណា​ជួយ​ពួកគាត់​បាន ព្រោះ​អី​ពួកគាត់​មិន​បាន​ធ្វើ​អ្វី​ខុស​ទេ​ ព្រោះ​ដី​ជា​ដី​របស់​សហគមន៍​មែន។ ឲ្យ​តុលាការ​ទម្លាក់​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​មក​លើ​ពួកគាត់»។
ប្រធាន​សម្ពន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា លោក ថេង សាវឿន​ លើក​ឡើង​​ថា ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​នៃ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង បង្គាប់​ឲ្យ​សហគមន៍​ដីធ្លី​ចូល​បំភ្លឺ​ក្នុង​រឿង​នេះ​ គឺ​ជា​ការ​គំរាមកំហែង​មួយ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បី​ការពារ​មិន​ឲ្យ​ពួកគាត់​តវ៉ា​ជា​មួយ​ក្រុមហ៊ុន​បន្ត​ទៀត៖ «ហើយ​ខ្ញុំ​គិត​ថា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ការ​គំរាមកំហែង​ដោយ​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​គួរ​តែ​មិន​ត្រូវ​ធ្វើ​ទៅ​លើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​បញ្ហា​ទំនាស់​ដីធ្លី​ទេ​ អាជ្ញាធរ​គួរ​តែ​ងាក​មក​ធ្វើ​ការ​ដោះស្រាយ​ ដោយ​រក​វិធី​សាស្ត្រ​យ៉ាង​ណា​ដើម្បី​ឲ្យ​ដំណោះស្រាយ​សមស្រប​ ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​ក្រុមហ៊ុន​ទទួល​បាន​ការ​ដោះស្រាយ​ពី​សំណាក់​អាជ្ញាធរ​ជា​ជាង​ការ​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ»។
លោក​ ថេង សាវឿន បន្ថែម​ទៀត​ថា កន្លង​មក​តុលាការ​បាន​កោះហៅ​តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​ស្រុក​រមាសហែក ចូល​បំភ្លឺ​ចំនួន ៩​នាក់​រួច​មក​ហើយ ក៏​ប៉ុន្តែ​តុលាការ​ហាក់​មិន​បាន​ដោះស្រាយ​អ្វី​ជូន​ពួកគាត់​នោះ​ឡើយ។ ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ​នៅ​ម៉ោង ៤​រសៀល ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មករា ដដែល​​ បន្ទាប់​ពី​អ្នក​ភូមិ​​រង់ចាំ​តំណាង​របស់​ពួកគេ​នៅ​មុខ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ប្រមាណ ២​ម៉ោង ដោយ​​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​នៃ​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​បាន​ប្រាប់​ពួកគាត់​ថា​ បាន​ពន្យារ​ពេល​នៃ​ការ​សាកសួរ​ទៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែ​កុម្ភៈ វិញ ក្រោម​ហេតុផល​មាន​សំណុំរឿង​ច្រើន​មិន​អាច​សាកសួរ​ទាន់។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​អះអាង​ថា ពួកគេ​នឹង​លើក​គ្នា​មក​គាំទ្រ​តំណាង​របស់​ខ្លួន​​សា​ជា​ថ្មី​ទៀត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ កុម្ភៈ៕
គ្រួសារ​យុវជន​ដែល​សមត្ថកិច្ច​បាញ់​សម្លាប់​ពេល​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន​ទទួល​យក​សំណង​តែ​ទាមទារ​ឲ្យ​ចាប់​ជន​ដៃដល់
ម្ដាយ​យុវជន ហឿន ស៊ុយទ្រី លោកស្រី ទន់ វួចហៀង បង្ហាញ​រូបថត​កូន​ប្រុស​នៅ​ភូមិ​ត្រពាំងវែង ឃុំ​បឹងត្រាញ់​ខាង​ត្បូង ស្រុក​សំរោង ខេត្ត​តាកែវ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០១៧។ RFA/Van Vanndeth
ដោយ មួង ណារ៉េត RFA 2018-01-24
គ្រួសារ​របស់​យុវជន ដែល​ស្លាប់​ដោយសារ​គ្រាប់​កាំភ្លើង​សមត្ថកិច្ច​បាញ់​បែក​លលាដ៍ក្បាល នៅ​ពេល​ចុះ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៨ មីនា ឆ្នាំ​២០១៧ ប្រាប់​ថា ក្រុម​គ្រួសារ​ទទួល​បាន​សំណង​រដ្ឋប្បវេណី​រួចរាល់​ហើយ ប៉ុន្តែ ពួកគេ​ទទូច​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ចាប់ខ្លួន​ដៃ​ដល់​មក​ផ្ដន្ទាទោស​ក្នុង​បណ្ដឹង​អាជ្ញា។
ឪពុក​យុវជន ហឿន ស៊ុយទ្រី ដែល​ស្លាប់​នៅ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន​របស់​សមត្ថកិច្ច​ខែត្រ​តាកែវ គឺ​លោក ហម សាវី ថា ក្រុម​គ្រួសារ​បាន​យល់ព្រម​ទទួល​យក​លុយ​ចំនួន ៨.០០០​ដុល្លារ ពី​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​ជន​ដៃដល់ ដើម្បី​ទុក​ធ្វើ​បុណ្យខួប​មួយ​ឆ្នាំ​ឲ្យ​កូនប្រុស។ លោក​ថា ក្រុម​គ្រួសារ​ព្រម​ទទួលយក​ថវិកា​នេះ ដោយសារ​ជា​សំណង​ជំងឺ​ចិត្ត ក្នុង​បណ្ដឹង​រដ្ឋប្បវេណី ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​បណ្ដឹង​ផ្នែក​ព្រហ្មទណ្ឌ ក្រុម​គ្រួសារ​នៅតែ​ទាមទារ​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ជន​ដៃដល់ និង​ទទូច​ឲ្យ​ព្រះរាជអាជ្ញា​រង​អម​សាលាដំបូង​ខែត្រ​តាកែវ ឈ្មោះ ជ័យ ឬទ្ធី ទទួល​ខុស​ត្រូវ ព្រោះ​មន្ត្រី​រូប​នេះ ជា​អ្នកដឹកនាំ​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន​កាលណោះ ដូច្នេះ​គ្រួសារ​ទទូច​ឲ្យ​ចេញមុខ​បកស្រាយ​ជាមួយ​ក្រុម​គ្រួសារ​សព។ «»
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៨ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០១៧ នៅ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន នៅ​ភូមិ​ត្រពាំងវែង ឃុំ​បឹង​ត្រាញ់ខាងត្បូង ស្រុក​សំរោង ខេត្ត​តាកែវ នៅ​វេលា​ម៉ោង​ប្រហែល​៦​ល្ងាច យុវជន​ម្នាក់ ឈ្មោះ ហឿន ស៊ុយទ្រី បាន​ស្លាប់​ដោយ​ការ​បាញ់​ប្រហារ ១​គ្រាប់កាំភ្លើង​ធ្លុះ​លលាដ៍ក្បាល។ ឪពុកម្ដាយ​របស់​ជន​រងគ្រោះ​បាន​ចោទប្រកាន់​ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ថា បាន​ចាប់​វាយ​ខ្នោះដៃ​កូន​គាត់​ទៅ​ក្រោយ បន្ទាប់​មក​ប៉ូលិស​បាន​វាយ បង្ខំ​ឲ្យ​យុវជន ហឿន ស៊ុយទ្រី សារភាព​ថា លាក់​ទុក​ថ្នាំញៀន​នៅ​ទីណា ខណៈ​ដែល​សមត្ថកិច្ច​ឆែកឆេរ ផ្ទះ​មិន​ឃើញ​ថ្នាំញៀន។
ម្ដាយ​យុវជន ហឿន ស៊ុយទ្រី រំលឹក​ទិដ្ឋភាព​នោះ​ទាំង​ខ្លោចផ្សា ថា អ្នកស្រី​ទទួល​យក​មិនបាន​ទេ ចំពោះ​សកម្មភាព​សមត្ថកិច្ច វាយ​ធ្វើ​ទារុណកម្ម និង​បាន​បាញ់​សម្លាប់​កូន នៅ​ចំពោះ​មុខ​អ្នកស្រី។ ក្រោយ​ពី​លឺ​សំឡេង​ស្នូរ​គ្រាប់កាំភ្លើង​ផ្ទុះ ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ ប្រាប់​ថា សមត្ថកិច្ច​បាន​ដោះអាវ ដើម្បី​គ្រប់​ក្បាល​ជនរងគ្រោះ និង​អូស​បណ្ដើរ​ចេញពី​កន្លែង​កើតហេតុ។ ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ​អះអាង​ថា គាត់​បាន​អង្វរ​សមត្ថកិច្ច​យូរ​ណាស់ ទម្រាំ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បាន​យក​កូន​ទៅ​ព្យាបាល នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ឯកជន​មួយ នៅ​ក្បែរ​ផ្ទះ ទាំង​ជាប់​ខ្នោះដៃ ក្រោយ​មក គ្រួសារ​បាន​ដឹក​ជនរងគ្រោះ​ទៅ​ព្យាបាល​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខែត្រ​តាកែវ។ ពេល​ទៅ​ដល់ មន្ទីរពេទ្យ​ខែត្រ​តាកែវ គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ អះអាង​ថា សមត្ថកិច្ច បាន​ដោះ​ខ្នោះដៃ​ឲ្យ​ជនរងគ្រោះ និង​បាន​នាំ​គ្នា​រត់ចោល​ជនរងគ្រោះ ឯ​ក្រុម​គ្រួសារ​បាន​ទៅ​ខ្ចី​លុយ​គេ ដើម្បី​ដឹក​ជនរងគ្រោះ​ទៅ​សង្គ្រោះ​មន្ទីរពេទ្យ​កាល់ម៉ែត រាជធានី​ភ្នំពេញ ទាំង​កណ្ដាលយប់។
ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ អ្នកស្រី ទន់ វួចហៀង អះអាង​ថា ក្រោយ​ការ​បាញ់​សម្លាប់​កូន​អ្នកស្រី​ភ្លាម សមត្ថកិច្ច​ស្រុក​សំរោង ខែត្រ​តាកែវ បាន​ហៅ​គ្រួសារ​ទៅ​សម្របសម្រួល​ដើម្បី​យក​លុយ ៤.០០០​ដុល្លារ ដើម្បី​ជា​ថ្នូរ​ឈប់​ឲ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ​ប្ដឹង​ទៅ​តុលាការ។ គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ មិន​ព្រម​ទទួលយក និង​ទាមទារ​ឲ្យ​អ្នកដឹកនាំ​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន គឺ​ព្រះរាជអាជ្ញា​រង​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​ខេត្ត​តាកែវ ឈ្មោះ ជ័យ រិទ្ធី និង​ជន​ដៃដល់​ដែល​បាន​បាញ់​កូន​អ្នកស្រី ឲ្យ​ទទួលទោស​តាមច្បាប់។
ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ​រំលឹក​ព្រឹត្តិការណ៍ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៨ ខែ​មីនា​ថា នៅ​ម៉ោង​ប្រហែល ៦​ល្ងាច ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​ជាច្រើន​នាក់ ដែល​អះអាង​ថា ពួកគេ គឺជា​មន្ត្រី​ព្រះរាជអាជ្ញា និង​មន្ត្រី​ប៉ូលិស​ព្រហ្មទណ្ឌ​ខេត្ត​តាកែវ ទទួល​បន្ទុក​ចុះ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន បាន​ចូល​ទៅ​ចាប់​យុវជន ហឿន ស៊ុយទ្រី វាយ​ខ្នោះ បាញ់​មួយ​គ្រាប់​ធ្លុះ​លលាដ៍ក្បាល ហើយ​ក្រោយ​បាញ់​ធ្លុះ​លលាដ៍ក្បាល​សមត្ថកិច្ច​បាន​ដោះអាវ​ជនរងគ្រោះ​គ្រប​លើ​ក្បាល និង​វាយដំ​បន្ថែម​ទៀត ទាំង​នៅ​នឹង​មុខ​របស់​ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ។ ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ ហៅ​ទង្វើ​បាញ់សម្លាប់ និង​វាយ​កូនប្រុស នៅ​ចំពោះ​មុខ​គាត់ និង​ការ​ស្រែក​ដង្ហោយ​សុំ​អង្វរ​ឲ្យ​លែង​កូន គឺជា​រូបភាព​ដ៏​ខ្លោចផ្សា ដែល​ដក់​ក្នុង​ចិត្ត​អ្នកស្រី ក្នុងនាម​ជា​ម្ដាយ។
គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ​បន្ត​អះអាង​ថា ដំបូង​សមត្ថកិច្ច និង​ព្រះរាជអាជ្ញា​បាន​ឆែកឆេរ​ផ្ទះ​អ្នកស្រី​ទាំងមូល​ហើយ បើ​ទោះ​ជា​រក​មិន​ឃើញ​ថ្នាំញៀន​ដូច​ការសង្ស័យ​ក៏ដោយ ក៏​ពួកគេ​មិនបាន​លើកលែង​ឲ្យ​គ្រួសារ​អ្នកស្រី​ដែរ។ ម្ដាយ​ជនរងគ្រោះ​បន្ត​ថា ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​បាន​ចាប់​ជនរងគ្រោះ​ដែល​ជា​កូន​អ្នកស្រី វាយ​បង្ខំ​ឲ្យ​ប្រាប់​ពី​កន្លែង​លាក់​ថ្នាំញៀន​នៅ​ក្នុង​ផ្ទះ ហើយ​កូន​អ្នកស្រី​បាន​ប្រាប់​ទៅវិញ​ថា គ្មាន​ថ្នាំញៀន​នោះ​ទេ។
ឪពុក​ជនរងគ្រោះ គឺ​លោក ហម សារី អះអាង​ថា កូនប្រុស​របស់​លោក មាន​ប្រវត្តិ​ធ្លាប់​ប្រើ​ប្រាស់​គ្រឿងញៀន ប៉ុន្តែ​បាន​ផ្ដាច់​ជា​យូរ​មក​ហើយ ហើយ​បើ​ទោះ​ជា កូនប្រុស​ធ្លាប់​មាន​ប្រវត្តិ​ប្រើប្រាស់​គ្រឿងញៀន ក៏​មិន​ត្រូវ​បាញ់សម្លាប់​ដែរ លោក ហម សារី បន្ទោស​សមត្ថកិច្ច​ខែត្រ​តាកែវ ថា គ្មាន​សមត្ថភាព​ទប់ស្កាត់​គ្រឿងញៀន ទើប​មានបំណង​ចាប់​កូនប្រុស​លោក ដើម្បី​គំរាម​យក​ប្រាក់។
បើ​ទោះ​ជា​ឪពុក​ជនរងគ្រោះ មិន​ហ៊ាន​ចោទ​ថា សមត្ថកិច្ច​ជា​អ្នក​បាញ់​កូនប្រុស ព្រោះ​លោក​មិន​បាន​ឃើញ​ហេតុការណ៍​បាញ់​នោះ​ផ្ទាល់​ភ្នែក តែ​លោក​យល់ថា ប្រតិបត្តិការ​នោះ មានតែ​ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​ទេ ដែល​មាន​កាំភ្លើង។ ឪពុក​ជនរងគ្រោះ​សង្ស័យ​ថា ការ​បង្ក្រាប​គ្រឿងញៀន​តែ​នៅ​ក្នុង​ផ្ទះ​របស់​លោក​កាលណោះ ជា​ចេតនា​ឆ្លៀតឱកាស ដើម្បី​បង្ខំ​គ្រួសារ ឲ្យ​លុយ​ទៅ​សមត្ថកិច្ច ជា​ថ្នូរ​បញ្ចប់​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​ករណី​គ្រឿងញៀន។ ឪពុក​ជនរងគ្រោះ ទទូច​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ជន​ដៃដល់​ដើម្បី​យក​ទៅ​ផ្ដន្ទាទោស​តាមច្បាប់។
សមាជិក​គណៈ​មេធាវី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ម្នាក់ លោក​មេធាវី ចាន់ ហឿន ពន្យល់​ថា ជា​គោលការណ៍​ច្បាប់​ក្នុង​រឿងក្ដី​ព្រហ្មទណ្ឌ​បែបនេះ គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ​មាន​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​សំណង​រដ្ឋប្បវេណី (ថវិកា) ដើម្បី​យក​ទៅ​ព្យាបាល ឬ​ចាត់ចែង​ផ្សេងៗ។ ប៉ុន្តែ បណ្ដឹង​អាជ្ញា​មិន​ត្រូវ​ផុត​រលត់​ទេ វៀរលែងតែ​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ រក​ឃើញ ជន​ត្រូវ​ចោទ​គ្មាន​ទោស។ «»
ត្បិត​ក្រុម​គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ​បាន​ទទួល​សំណង​រដ្ឋប្បវេណី​រួចរាល់ ប៉ុន្តែ គិត​មកដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៤ មករា គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ អះអាង​ថា សមត្ថកិច្ច​មិនទាន់​ចាប់​បាន​ជន​ដៃដល់ ដែល​បាញ់សម្លាប់​កូនប្រុស​នោះ​ទេ ខណៈ​ដែល​សាលាដំបូង​ខែត្រ​តាកែវ ក៏​មិនទាន់​បាន​ចេញ​ដីកាចាប់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ដែរ។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​សម្ព័ន្ធ​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​កម្ពុជា (ANSA) លោក សន ជ័យ សង្ស័យ​ថា ករណី​នេះ ប៉ូលិស និង​មន្ត្រី​តុលាការ​ខែត្រ​តាកែវ អាច​ទទួល​បាន​ផលប្រយោជន៍​ពី​គ្នា ឬ​ទំនាស់​ផលប្រយោជន៍​ជាមួយគ្នា ទើប​ដំណើរការ​រឿងក្ដី​នេះ អូស​បន្លាយ​យូរ។ លោក សន ជ័យ មើល​ឃើញ​ថា ប្រសិនបើ​មន្ត្រី​យុត្តិធម៌ ពិតជា​ចង់​រក​យុត្តិធម៌​ជូន​ពលរដ្ឋ រឿងក្ដី​នេះ​ងាយស្រួល​រក​ជនល្មើស​យ៉ាង​ស្រួល ហើយ​ប្រសិនបើ​នៅតែ​មិន​ព្រម​មាន​ចំណាត់​ការ​នោះ​ទេ ស្ថាប័ន​តុលាការ​នៅ​ខែត្រ​តាកែវ នឹង​រង​ការរិះគន់ និង​ម៉ាក​ងាយ​ពី​ពលរដ្ឋ​ខែត្រ​តាកែវ ថា មិន​ឯករាជ្យ ឬ​ខ្លាច​អំណាច​អ្នកធំ។ «»
គ្រួសារ​ជនរងគ្រោះ និង​សង្គម​ស៊ីវិល ស្នើ​ឲ្យ​តុលាការ​ខែត្រ​តាកែវ ពន្លឿន​នីតិវិធី និង​ប្រញាប់​ចាប់​ខ្មាន់​កាំភ្លើង ដើម្បី​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ឲ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ៕
ប្រជា​សហគមន៍​ព្រៃឡង់​ខេត្ត​ព្រះវិហារ​បារម្ភ​សុវត្ថិភាព​ក្រោយ​រង​ការ​គំរាម​សម្លាប់​ពី​ក្រុម​ជនល្មើស
គោយន្ត​ដឹក​ឈើ​ដែល​ប្រជា​សហគមន៍ និង​មន្ត្រី​បរិស្ថាន​នៅ​ឃុំ​ធ្មា ស្រុក​ជ័យសែន ខេត្ត​ព្រះវិហារ ចាប់​បាន​កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី​១៧ មករា ២០១៨។ Photo provided
ដោយ មាន ឫទ្ធិ RFA 2018-01-25
ប្រជា​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឡង់ នៅ​ស្រុក​ជ័យសែន ខេត្ត​ព្រះវិហារ ស្នើ​សុំ​​អាជ្ញាធរ​ជួយ​ឃ្លាំមើល​សុវត្ថិភាព​របស់​ពួកគាត់ និង​ចាត់​វិធានការ​ផ្លូវច្បាប់​ទៅ​លើ​ក្រុម​ជនល្មើស។ ការ​ស្នើ​សុំ​នេះ ក្រោយ​ពេល​ពួកគេ​មួយ​ចំនួន​រង​ការ​គំរាម​កំហែង​ដល់​អាយុជីវិត បន្ទាប់​ពី​ប្រជា​សហគមន៍​សហការ​ជាមួយ​មន្ត្រី​បរិស្ថាន ចុះ​ចាប់​គោយន្ត​ដឹក​ឈើ​ចេញ​ពី​​តំបន់​ព្រៃឡង់ ជា​ច្រើន​គ្រឿង​កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែ​មករា។
សកម្មជន​ការពារ​ព្រៃឡង់ នៅ​ស្រុក​ជ័យសែន មួយ​ចំនួន​ដែល​រង​ការ​គំរាមកំហែង​ដល់​អាយុ​ជីវិត​កាន់​តែ​បារម្ភ​ពី​សុវត្ថិភាព ហើយ​អ្នក​ខ្លះ​មិន​ហ៊ាន​សម្រាក​នៅ​ផ្ទះ​សម្បែង​របស់​ខ្លួន​នៅ​ពេល​យប់​ថែម​ទៀត​ផង។
ប្រជា​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឡង់ រស់​នៅ​ឃុំ​ធ្មា សុំ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ ឱ្យ​ដឹង​ថា ថ្មីៗ​នេះ​ក្រុម​ជនល្មើស​បាន​គំរាមកំហែង​មក​លើ​ប្រជា​សហគមន៍​ជា​ចំហ​តែម្ដង។ បញ្ហា​នេះ​កើត​ឡើង​ក្រោយ​ពេល​សកម្មជន​ការពារ​ព្រៃឡង់ ស្រុក​ជ័យសែន ចំនួន ៤​នាក់ រួម​នឹង​មន្ត្រី​បរិស្ថាន​ចំនួន ២​នាក់​ផង បាន​ស្ទាក់​ចាប់​គោយន្ត​ដឹក​ឈើ​ចេញ​ពី​តំបន់​ព្រៃឡង់ ចំនួន ៤​គ្រឿង កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី​១៧ មករា។ បន្ថែម​ពី​នេះ មាន​វត្ថុតាង​មួយ​ចំនួន​ទៀត ដូចជា ម៉ាស៊ីន​អារ​ឈើ ២​គ្រឿង ឈើ​ប្រណិត​ប្រភេទ​កកោះ ធ្នង់ ផ្ដៀក ជិត ៣​ម៉ែត្រ​គូប និង​មនុស្ស​ចំនួន ៥​នាក់។ វត្ថុតាង​ទាំង​នោះ សហគមន៍​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​ឱ្យ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ដើម្បី​ដោះស្រាយ។ ក្រោយ​មក នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី​១៨ មករា មាន​មនុស្ស​ពីរ​នាក់​ដែល​ជា​ម្ចាស់​គោយន្ត និង​ឈើ​ទាំង​នោះ ឈ្មោះ រោច និង​ឈ្មោះ ហេង មក​គំរាម​សម្លាប់​លោក និង​សកម្មជន​ម្នាក់ទៀត​ដល់​ផ្ទះ​តែម្ដង។ លើស​ពី​នេះ​ទៀត ពួកគេ​តែង​ផ្ដាំផ្ញើ​តាម​អ្នក​ភូមិ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ឱ្យ​ប្រយ័ត្ន និង​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​យក​វត្ថុ​តាង ដែល​បញ្ជូន​ទៅ​ឱ្យ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ប្រគល់​ជូន​ពួកគេ​វិញ៖ «ខ្ញុំ​ចង់​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ ឬ​ខាង​សមត្ថកិច្ច ជួយ​ចាត់វិធានការ​ធ្វើ​ម៉េច កុំ​ឱ្យ​ខាង​ក្រុម​បទល្មើស​ហ្នឹង​មក​គំរាមកំហែង​ដល់​ក្រុម​សហគមន៍។ ធ្វើ​ម៉េច​ចេះ​សហការ​ជាមួយ​ក្រុម​សហគមន៍​ផង»។
​ប្រភព​ដដែល​អះអាង​ថា ពួកគាត់​មិនសូវ​ហ៊ាន​ចេញ​ដើរ​នោះ​ឡើយ ពិសេស​នៅ​ពេល​យប់។ ករណី​នេះ ប្រជា​សហគមន៍​នៅ​មិន​ទាន់​ដាក់ពាក្យ​ប្តឹង​ទៅ​សមត្ថកិច្ច​មូលដ្ឋាន​ឡើយ​ទេ ពីព្រោះ​ពួកគេ​មិន​សូវ​មាន​ជំនឿ ម្យ៉ាង​យល់​ថា ប្រសិនបើ​សមត្ថកិច្ច​មិន​ចាត់​វិធានការ ពួកគាត់​កាន់​តែ​ប្រឈម​ជាមួយ​ក្រុម​ជនល្មើស​ថែម​ទៀត។
​អាស៊ីសេរី មិន​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​ពលរដ្ឋ​ឈ្មោះ រោច និង ហេង ព្រមទាំង​មេ​ប៉ុស្តិ៍​ឃុំ​ធ្មា លោក ព្រំ រួត បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ មករា។
​បណ្ដាញ​ស្នូល​ព្រៃឡង់ ខេត្ត​កំពង់ធំ លោក សុខ ប្លោក លើក​ឡើង​ថា បញ្ហា​ប្រឈម​របស់​ពួកគាត់​ជាមួយ​ក្រុម​ជនល្មើស តែងតែ​​កើត​មាន​ឡើង។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ក្នុង​មួយ​រយៈ​ពេល​ចុង​ក្រោយ អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​មន្ត្រី​ជំនាញ សហការ​ល្អ​ជាមួយ​សហគមន៍ ព្រោះ​រាល់​ពេល​ពួកគាត់​ស្នើ​សុំ​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​មូលដ្ឋាន​ចុះ​ល្បាត​ព្រៃ គឺ​ពួកគេ​តែង​ចូលរួម។ ប្រភព​ដដែល​អះអាង​ថា ទោះ​បី​​ជា​មាន​កិច្ចសហការ​ល្អ​ជាមួយ​មន្ត្រី​ជំនាញ និង​សមត្ថកិច្ច​ក៏ដោយ ប៉ុន្តែ​រាល់​ពេល​ចុះ​ល្បាត​ក្នុង​ព្រៃ​នៅ​ពេល​យប់​ម្តងៗ ប្រជា​សហគមន៍​តែង​ដាក់​វេន​គ្នា​យាម​ជា​ប្រចាំ ពីព្រោះ​ក្រុម​ជនល្មើស​បច្ចុប្បន្ន​មាន​ទាំង​អាវុធ​កែច្នៃ ហើយ​ខ្លះ​អាច​មាន​កាំភ្លើង​ទៀត​ផង។
អ្នក​សម្របសម្រួល​លេខាធិការដ្ឋាន​បណ្ដាញ​ព្រៃឡង់ លោក សេង សុខហេង មាន​ប្រសាសន៍​ថា ករណី​គំរាមកំហែង​ដល់​អាយុជីវិត​សកម្មជន​ការពារ​ព្រៃឡង់ នៅ​ខេត្ត​ព្រះវិហារ ខាង​លោក​នឹង​ប្រមូល​ភស្តុតាង​ឱ្យ​បាន​ច្រើន ដើម្បី​ដាក់ពាក្យ​ប្ដឹង​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ៖ «ព្រោះ​ថា​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​ច្បាប់ ហើយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី រួម​ទាំង​មន្ត្រី​មូលដ្ឋាន​មិន​គួរ​បណ្ដោយ​ឱ្យ​ជនល្មើស​ធ្វើ​អ្វី​តាម​តែ​អំពើ​ចិត្ត​នោះ​ទេ»។
​ព្រៃឡង់ មាន​ព្រំប្រទល់​ជាប់​ខេត្ត​ចំនួន​៤ គឺ​ខេត្ត​ព្រះវិហារ កំពង់ធំ ស្ទឹងត្រែង និង​ខេត្ត​ក្រចេះ ដែល​មាន​ទំហំ​ផ្ទៃដី​ជាង ៤៣​ម៉ឺន​ហិកតារ។ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៩ ឧសភា ២០១៦ រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់​បញ្ចូល​តំបន់​ព្រៃឡង់ ជា​តំបន់​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ។
លោក សេង សុខ​ហេង អះអាង​ថា ករណី​គំរាម​កំហែង​សកម្មជន​ការពារ​ព្រៃឡង់ កើត​មាន​ស្ទើរ​តែ​គ្រប់​ខេត្ត ដោយ​គ្រាន់​តែ​ខេត្ត​ខ្លះ​មាន​លក្ខណៈ​ធ្ងន់ធ្ងរ និង​ខេត្ត​ខ្លះ​ទៀត​មិន​សូវ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ប៉ុណ្ណោះ។ លោក​បន្ថែម​ថា ប្រសិនបើ​អាជ្ញាធរ​មិន​ចាត់​វិធានការ​ចំពោះ​ក្រុម​ជនល្មើស​ទេ នឹង​អាច​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​ប្រជា​សហគមន៍​នៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ។ ម្យ៉ាង​ទៀត ការណ៍​នេះ​បង្ហាញ​ថា អាជ្ញាធរ​អាច​ជាប់​សង្ស័យ​ទទួល​បាន​ផលប្រយោជន៍​ណាមួយ​ពី​ក្រុម​ជនល្មើស​តែម្ដង៕
តុលាការ​ខេត្ត​កោះកុង​នឹង​ប្រកាស​សាលក្រម​រឿង​ក្ដី​សកម្មជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ថ្ងៃ​ទី២៦​មករា
(ពី​ឆ្វេង) លោក ឌឹម គុណឌី និង លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ មុន​ពេល​អាជ្ញាធរ​ចាប់​ខ្លួន នៅ​ថ្ងៃ​ទី១២ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៧។ Photo Provided
ដោយ ហេង សកល RFA 2018-01-25
សាលាដំបូង​ខេត្ត​កោះកុង នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៥ មករា នេះ បាន​បើកសវនាការ​ជំនុំជម្រះ​ក្ដី​សំណុំរឿង​សកម្មជន​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ ២​រូប ដែល​ជាប់​ចោទ​ពី​បទ​ញុះញង់ និង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​ខាង​រូបភាព ដែល​ប្ដឹង​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​របស់​លោក លី យ៉ុងផាត់។ សវនាការ​រឿង​ក្តី​នេះ មាន​ការ​ចូលរួម​តាម​ដាន​ឃ្លាំមើល​ពី​សំណាក់​ក្រុម​គ្រួសារ​ជនជាប់ចោទ មន្ត្រី​អង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ សកម្មជន​បរិស្ថាន និង​សកម្មជន​ដីធ្លី​ជាច្រើន​នាក់ ទាំង​នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​សវនាការ និង​នៅ​ខាង​ក្រៅ​បរិវេណ​តុលាការ។
ក្រោយ​ដំណើរការ​សវនាការ​សួរដេញដោល​រយៈពេល​ជាង ៣​ម៉ោង តុលាការ​ខេត្ត​កោះកុង បាន​កំណត់​យក​ថ្ងៃ​ទី២៦ មករា វេលា​ម៉ោង ២កន្លះ គឺ​ជា​ថ្ងៃ​ប្រកាស​សាលក្រម​រឿង​ក្ដី​នេះ។
អតីត​អ្នក​សម្របសម្រួល​បណ្ដាញ​ស្ត្រី​នៃ​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ អ្នកនាង លឹម គីមស័រ ឱ្យ​អាស៊ីសេរី​ដឹង​ថា ដំណើរការ​សវនាការ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូន ដោយមាន​ការចូលរួម​ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ លើកលែងតែ​ភាគី​ដើម​បណ្ដឹង គឺ​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​លោក លី យ៉ុងផាត់ តែ​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​អវត្តមាន។ អ្នកនាង​បន្ត​ថា មេធាវី​ដើម​បណ្ដឹង​បាន​ព្យាយាម​លើក​យក​សំណួរ​ដាក់​បន្ទុក​ជាច្រើន​មក​ចោទសួរ​អតីត​សហការី​របស់​នាង គឺ​លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ និង​លោក ឌឹម គុណឌី។
នាង​បន្ត​ទៀត​ថា ទាំង​តំណាង​អយ្យការ និង​មេធាវី​ដើម​បណ្ដឹង សុទ្ធតែ​មិន​មាន​ភស្តុតាង​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​ដាក់​បន្ទុក​លើ​អតីត​សហការី​របស់​នាង​ឡើយ ពោល​គឺ​មានតែ​រូបភាព និង​វីដេអូ​សកម្មភាព​កប៉ាល់​ដឹក​ខ្សាច់​ស៊ីលីកា​នៅ​ក្នុង​លំហ​សមុទ្រ ដែល​លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ និង​លោក ឌឹម គុណឌី បាន​ថត​យក នៅ​មុន​ការ​ឃាត់​ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ។ លើស​ពី​នេះ​ទៀត មេធាវី​ដើម​បណ្ដឹង​បែរ​ជា​យក​រូបភាព​ចាស់ៗ​ដែល​អតីត​សហការី​របស់​នាង ថត​នៅ​កន្លែង​ផ្សេង យក​មក​ចោទប្រកាន់​ពួកគាត់​ទៅវិញ ដែល​នាង​ចាត់ទុកថា នេះ​ជា​រឿង​មិន​ត្រឹមត្រូវ។ «»
ឆ្លងកាត់​ដំណាក់កាល​សវនាការ​នេះ អ្នកនាង លឹម គីមស័រ រំពឹង​ថា អតីត​សហការី​របស់​នាង​ទាំង​ពីរ​រូប អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ដោះលែង​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​ឡើងវិញ ព្រោះ​ពួកគាត់​មិនបាន​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស​អ្វី​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នោះ​ឡើយ ហើយ​អ្វី​ដែល​ពួកគាត់​ទាំងពីរ​នាក់​បាន​ធ្វើ​នោះ គឺជា​ការ​ចូល​រួម​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ ស្របតាម​ការ​អំពាវនាវ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​តែប៉ុណ្ណោះ។ «»
លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ និង​លោក ឌឹម គុណឌី ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​កោះកុង​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី១២ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៧ ក្រោយ​ពេល​អ្នក​ទាំងពីរ​បាន​ជិះ​ទូក​ថតរូប​ភាព និង​វីដេអូ សកម្មភាព​កប៉ាល់​ដឹក​ខ្សាច់​ស៊ីលីកា (Silica) ពីរ​គ្រឿងក្នុង​លំហ​សមុទ្រ នៅ​ឃុំ​ព្រែកខ្សាច់ ស្រុក​គិរីសាគរ ខេត្ត​កោះកុង។
ដើម​បណ្តឹង​ក្នុង​រឿង​នេះ គឺ​ក្រុមហ៊ុន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​កោះកុង ដែល​ហៅ​កាត់​ថា អេស.អ៊ី.ហ្សិត (SEZ Koh Kong Co., Ltd.) របស់​លោក​ឧកញ៉ា លី យ៉ុងផាត់ ដែល​ជា​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​ជា​អ្នក​រក​ស៊ី​នាំចេញ​ខ្សាច់​នៅ​ខេត្ត​កោះកុង អស់​រយៈពេល​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ។
ពួកគេ​ទាំងពីរ​ត្រូវ​បាន​តំណាង​អយ្យការ​ខេត្ត​កោះកុង ចោទប្រកាន់​ចំនួន​ពីរ​បទល្មើស គឺ​ទី​១ ញុះញង់​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្ត​បទឧក្រិដ្ឋ​ជាអាទិ៍ និង​ទី​២ ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​ខាង​រូបភាព​នៃ​បុគ្គល ដែល​ប្រឈម​នឹង​ការ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​រហូត​ដល់ ៣ឆ្នាំ ប្រសិនបើ​តុលាការ​សម្រេច​ថា ពួកគេ​ពិតជា​បាន​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​មែន​នោះ។
មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ឱ្យ​សកម្មជន​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ គឺ​លោក សំ ចំរើន អះអាង​ថា ខាង​តំណាង​អយ្យការ និង​មេធាវី​ដើម​បណ្ដឹង មិន​បាន​ដាក់​ភស្តុតាង​អ្វី​ថ្មី ក្រៅពី​ភស្តុតាង​ដែល​មាន​ស្រាប់ គឺ​លទ្ធផល​នៃ​កោសល្យវិច័យ​ទៅលើ​អង្គ​ចងចាំ ឬ​ម៉េម៉ូរី (Memory) ដែល​ផ្ទុក​រូបភាព​នៃ​សកម្មភាព​កប៉ាល់​ដឹក​ខ្សាច់​ដែល​ត្រូវ​បាន​ដកហូត​ពី​កូន​ក្តី​របស់​លោក​នៅ​ពេល​មានការ​ឃាត់ខ្លួន​ពួកគេ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។ «»
ចំណែក​មន្ត្រី​សិទ្ធិមនុស្ស​ដែល​បាន​ចូលរួម​ឃ្លាំមើល​ដំណើរការ​ក្ដី​នេះ​វិញ ក៏​អះអាង​ដែរ​ថា ពួកគេ​រក​មិន​ឃើញ​ថា លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ និង​លោក ឌឹម គុណឌី បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​អ្វី​នោះ​ទេ។
មន្ត្រី​ប្រឹក្សា​ច្បាប់​គម្រោង​ពន្ធនាគារ​នៃ​អង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស​លីកាដូ (LICADHO) ប្រចាំ​ខេត្ត​កោះកុង គឺ​លោក ហ៊ួរ អ៊ីន សង្កេត​ឃើញ​ថា ទាំង​តំណាង​អយ្យការ និង​មេធាវី​ដើម​បណ្តឹង គ្មាន​ភស្តុតាង​អ្វី​ដើម្បី​ដាក់​បន្ទុក​លើ​សកម្មជន​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ​ទាំង​ពីរ​រូប​នោះ​ឡើយ។ ចំណែក​ឯ​ខាង​មេធាវី​ជនជាប់ចោទ​វិញ បាន​បង្ហាញ​ភស្តុតាង​ផ្លូវច្បាប់ និង​អង្គហេតុ​ជាច្រើន ដែល​ជា​មូលដ្ឋាន​ក្នុង​ការ​ដោះ​បន្ទុក​កូន​ក្ដី​របស់​ខ្លួន ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​ឡើងវិញ។ «»
ស្រប​ពេល​ដែល​អង្គ​ជំនុំជម្រះ​កំពុង​ដំណើរការ​កាត់​ក្តី​រឿង​នេះ នៅ​ខាងក្រៅ​បរិវេណ​តុលាការ​ឯណោះ​វិញ ក្រុម​សកម្មជន​បរិស្ថាន សហគមន៍​ដីធ្លី និង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ប្រមាណ ៣០​នាក់ បាន​ប្រមូល​ផ្គុំគ្នា​ដើម្បី​តាមដាន​សវនាការ​នេះ ក្រោម​ក្រសែភ្នែក​ឃ្លាំមើល​ពី​សំណាក់​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​ក្នុង​ខេត្ត​កោះកុង។
តំណាង​បណ្ដាញ​ស្ត្រី​នៃ​សហគមន៍​កោះ​ស្រឡៅ គឺ​លោកស្រី ម៉ូត សុផា ថ្លែង​ថា លោកស្រី និង​ពលរដ្ឋ​ផ្សេងទៀត ឡើង​មក​ជួបជុំគ្នា​នៅ​ខាងមុខ​តុលាការ​ខេត្ត​កោះកុង​នេះ ដើម្បី​ជា​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ និង​លោក ឌឹម គុណឌី ដែល​បាន​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម ក្នុង​កិច្ច​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ រហូតដល់​ត្រូវ​គេ​ចាប់​ឃុំខ្លួន​ដោយ​អយុត្តិធម៌​បែបនេះ។ «»
ក្រុម​គ្រួសារ​ជនជាប់ចោទ មន្ត្រី​អង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស សកម្មជន​បរិស្ថាន សកម្មជន​ដីធ្លី និង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​កោះកុង សុទ្ធតែ​អះអាង​ថា ពួកគាត់​នឹង​តាមដាន​ការប្រកាស​សាលក្រម​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៦ មករា ជា​បន្ត​ទៀត ហើយ​ពួកគាត់​សុទ្ធតែ​សំណូមពរ​ដល់​តុលាការ​ខេត្ត​កោះកុង ឱ្យ​ដោះលែង​សកម្មជន​ទាំងពីរ​រូប​នោះ​មក​វិញ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​អាច​ត្រឡប់​មក​ធ្វើ​ការងារ​ការពារ​បរិ​ស្ថាន និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ឡើងវិញ៕
ផ្លូវ​រថភ្លើង​ពី​ភ្នំពេញ​ប៉ោយប៉ែត​នឹង​សង់​រួចរាល់​ត្រឹម​ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ២០១៨
រថភ្លើង​ដឹក​អ្នក​ដំណើរ ត្រៀម​ចេញ​ដំណើរ​ពី​ស្ថានីយ​នៅ​​ភ្នំពេញ ឆ្ពោះ​ទៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៩ មេសា ឆ្នាំ​២០១៦។ RFA/Brach Chev
ដោយ អាស៊ីសេរី RFA 2018-01-25
មន្ត្រី​នៃ​មន្ទីរ​សាធារណៈ និង​ដឹកជញ្ជូន​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ លោក គឹម សុវណ្ណ ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤​មករា ថា គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវ​រថភ្លើង នៅ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ បាន​ត​ភ្ជាប់​គ្នា​រួចរាល់​ហើយ ក្នុង​នោះ​នៅ​សល់​តែ​ផ្លូវ​ស្ថានីយ​រទេះភ្លើង​ទេ ដែល​មិនទាន់​រួចរាល់​នោះ។
លោក​បន្ថែម​ថា មូលហេតុ​ដែល​សាងសង់​ស្ថានីយ​រទេះភ្លើង​មិនទាន់​ហើយ គឺ​ដោយសារ​ត្រូវ​ជួសជុល​អាគារ​ថ្មី​ផង និង​ត្រូវ​ធ្វើ​ផ្លូវបំបែក​ច្រើន​ខ្សែ​ផង៖ «ផ្លូវ​យើង​សាងសង់​ជិត​ចប់​អស់ហើយ​ក្នុង​ភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​នោះ គឺ​នៅ​សល់​តែ​បន្តិចបន្តួច​ទេ។ ចំណែក​កន្លែង​ជៀស​គ្នា​ក្នុង​រា​យើង​នៅ​សាងសង់​បង្ហើយ បើ​ពី​ប៉ោយប៉ែត​មក​សិរីសោភ័ណ​យើង​បាន​ត​ភ្ជាប់​អស់ហើយ»។
កាលពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០១៧ អាជ្ញាធរ​ខ្មែរ និង​ថៃ​បាន​រួម​គ្នា​ត​ភ្ជាប់​ផ្លូវ​រថភ្លើង ពី​ព្រំដែន​ផ្សារ​រ៉ុងក្លឿ ស្រុក​អារញ្ញ ខេត្ត​ស្រះកែវ ភ្ជាប់​មក​កម្ពុជា តាម​ច្រក​ព្រំដែន អន្តរជាតិ​ប៉ោយប៉ែត ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ ក៏ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​បាន​ដំណើរការ​នៅឡើយ។
ប្រធាន​មន្ទីរ​សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​លោក គឹម សុវណ្ណ អះអាង​ថា ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន គ្រោង​បញ្ចប់​ការសាងសង់​ផ្លូវ​រថភ្លើង ពី​ក្រុងភ្នំពេញ ទៅ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ដែល​មាន​ប្រវែង​ជាង​៣០០ គីឡូម៉ែត្រ នឹង​ត្រូវ​បញ្ចប់​យ៉ាង​យូរ​ត្រឹម​ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០១៨ខាងមុខ ។ ចំណែក​ឯ បើក​ដំណើរការ​ផ្លូវ​រថភ្លើង​ឆ្លងកាត់​កម្ពុជា​-​ថៃ នៅ​មិនទាន់​បាន​កំណត់​ជាក់លាក់​នៅឡើយ។ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ជំនួប​រវាង លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និង​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​លោក ប្រាយុទ្ធ ចាន់អូឆា នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០ មករា បាន​បញ្ជាក់​ថា ផ្លូវ​ភ្លើង​ពី​បាងកក​មក​ភ្នំពេញ​នឹង​បើក​ដំណើរការ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២០​ខាងមុខ៕
អាជ្ញាធរ​គំរាម​ពលរដ្ឋ​រឿង​ឈឺឆ្អាល​ការពារ​ព្រៃឈើ​និង​ចោទ​ថា​ជា​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង​និង​បដិវត្តន៍​ពណ៌
សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃ​ឡង់​ទាំង​បួន​ខេត្ត មាន​ខេត្ត​ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង កំពង់ធំ និង​ខេត្ត​ព្រះវិហារ ចុះ​ល្បាត​ព្រៃ​ឡង់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៦។ RFA/Men Sothyr
ដោយ វ៉ែន សុមេធ RFA 2018-01-25
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​រស់នៅ​ខែត្រ​ភាគ​ឦសាន ភ័យ​ព្រួយ​រឿង​សុវត្ថិភាព នៅ​គ្រា​ដែល​ពួកគាត់​បាន​លាតត្រដាង​ពី​បទ​ល្មើស​ព្រៃឈើ​ទៅ​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ប្ដឹង​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​មួយ​ចំនួន ទៅ​តុលាការ ក្នុង​បំណង​សង្គ្រោះ​ធនធានធម្មជាតិ ក៏ប៉ុន្តែ​បែរជា​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន គំរាម​ពួកគេ​ចាប់​ដាក់គុក និង​ដាក់​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ឃ្លាំមើល។ លើស​ពី​នេះ អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​ហាក់​រើសអើង​ពលរដ្ឋ ឈឺឆ្អាល​ពី​បទ​ល្មើស​ព្រៃឈើ និង​ចាត់​ទុក​ពលរដ្ឋ​ទាំងនោះ ជា​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង និង​បដិវត្តន៍​ពណ៌។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​កួយ រស់នៅ​ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង ក្រចេះ និង​ខែត្រ​រតនគិរី ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ មករា​ថា ពួកគាត់​នៅតែ​ស្ម័គ្រចិត្ត​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច ការពារ​ធនធានធម្មជាតិ​ដោយ​រាយការណ៍​ពី​បទ​ល្មើស​ព្រៃឈើ​ទៅ​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឯករាជ្យ និង​ប្ដឹង​មន្ត្រី​ពាក់​ព័ន្ធ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ណា ដែល​អនុគ្រោះ​ឲ្យ​កើត​មាន​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​គ្រប់​រូបភាព ក្នុង​បំណង​ឲ្យ​ចាត់វិធានការ​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់ បើ​ទោះ​បី​មានការ​គំរាមកំហែង​ពី​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​ក្ដី។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​រស់នៅ​ឃុំ​សេដា ស្រុក​លំផាត់ ខែត្រ​រតនគិរី លោក ចយ ផល្លា ឲ្យ​ដឹង​ថា អភិបាលស្រុក​លំផាត់ លោក នូ ថេរ បាន​គំរាម​លោក​ចាប់​ដាក់គុក នៅ​គ្រា​ដែល​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឈើ ៤​នាក់ និង​មន្ត្រី​នៃ​សមាគម​អាដហុក (Adhoc) មួយ​រួប បាន​ឯកភាព​គ្នា​ផ្ដិត​មេដៃ​ប្ដឹង​មេឃុំ អភិបាលស្រុក និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​រដ្ឋបាល​ព្រៃឈើ​ទៅ​តុលាការ​កាលពី​ចុង​ឆ្នាំ២០១៧។ លោក​ចាត់​ទុក ការ​គំរាម​នេះ ជា​ការ​បំបាក់​ស្មារតី​ពលរដ្ឋ​មិន​ឲ្យ​ឈឺឆ្អាល​អំពី​បទល្មើស​ព្រៃឈើ៖ «ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ផ្ដិត​មេដៃ​គាំទ្រ​ការពារ​ព្រៃឈើ តែ​គាត់​មក​គំរាម​ខ្ញុំ ឲ្យ​ពួក​ខ្ញុំ​ធ្វើ​កម្លាំង​គាត់​តាមដាន ចាត់​វិធានការ​ចាប់​ខ្ញុំ​ដាក់គុក​តែម្ដង»។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​កួយ រស់នៅ​ឃុំ​ស្រែឫស្សី ស្រុក​ថាឡាបរិវ៉ាត់ ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង លោក ថាន់ វ៉ន ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃទី ២៣ មករា​ថា អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​តាមដាន​លោក នៅ​គ្រា​ដែល​លោក​បាន​រាយការណ៍​ពី​ភាព​អសកម្ម​របស់​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋ​រឿង​មិន​អើ​ពើង​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ។ លោក​ថា សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ក៏​ធ្លាប់​ដាក់ពាក្យ​ប្ដឹង​មេភូមិ និង​មេឃុំ​ទៅ​តុលាការ​ពី​បទ​ឃុបឃិត​គ្នា​កាប់​រាន​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍ បម្លែង​ជា​សម្បត្តិ​ឯកជន ជាង​៤​ឆ្នាំ​មក​ហើយ មក​ទល់​ពេល​នេះ​ពុំ​ទាន់​មាន​លទ្ធផល​នៅឡើយ។ លោក​មើល​ឃើញ​ថា អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​រក​មធ្យោបាយ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ តាម​បញ្ជា​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​កក់ក្ដៅ​ឡើយ បែរជា​មក​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ពលរដ្ឋ​ដែល​ឈឺឆ្អាល​បទល្មើស​ព្រៃឈើ និង​ចោទ​ពលរដ្ឋ​ថា ជា​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង​ទៅវិញ៖ «អត់​ទទួល​ទោស​ខ្លួនឯង បែរ​ជា​មក​គំរាម​ស៊ើបអង្កេត​ពលរដ្ឋ​ទៅវិញ នេះ​ជា​សត្វ​មនុស្ស។ ដូច​មាន់​នោះ បែរជា​ទៅកាត់​ទោស​មាន់​វិញ ទៅ​អារ​ក​យក​ឈាម ទៅ​សាច់​ទៅ​ស៊ី។ ខ្ញុំ​មើល​ទៅ​សម័យ​នេះ​ពិបាក​តិច។ អ៊ីចឹង​បាន​ខ្ញុំ​ថា ពាក្យ​ដែរ​គេ​ចាំ​មើល​អ្នកការពារ​ព្រៃឈើ បាន​តែ​ខំ​មើល សម្លាប់​មាន់​នេះ​វិញ។ គេ​ចាត់​ទុក​ពលរដ្ឋ​ប្រៀប​ដូច​មាន់ គេ​ចង់​ធ្វើ​ម៉េច​ក៏​​​​​​បាន»។
លោក ថាន់ វ៉ន បន្ថែម​ថា ពលរដ្ឋ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ការពារ​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ គួរតែ​អាជ្ញាធរ​លើកទឹកចិត្ត និង ផ្តក់​កិច្ចសហការ មិន​គួរ​គំរាមកំហែង និង​ចោទ​ពលរដ្ឋ​ជា​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង​នោះ​ទេ ម្យ៉ាង​បក្ស​ប្រឆាំង​ក៏​ត្រូវ​រដ្ឋាភិបាល​រំលាយ​ចោល​រួច​ហើយ​ដែរ។ លោក​កត់សម្គាល់​ថា អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ និង​មន្ត្រី​រដ្ឋបាល​ព្រៃឈើ ច្រើន​មើល​រំលង​រឿង​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​ខុសច្បាប់ និង​ការ​ដឹក​​ជញ្ជូន​ឈើ ហើយ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​ខុសច្បាប់​ទាំងនោះ អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​ហាក់​មិនបាន​ស៊ើបអង្កេត​ឲ្យ​មក​ទទួលខុសត្រូវ​ផ្លូវច្បាប់​ទេ បែរជា​ទម្លាក់​ការទទួលខុសត្រូវ​ដាក់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក និង​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​អ្នក​ការពារ​បរិស្ថាន​ទៅវិញ៖ «ខ្ញុំ​អត់​ឈឺឆ្អាល​ទេ ឯង​ធ្វើ​អី​ធ្វើ​ទៅ ខ្ញុំ​អត់​ធ្វើ​ខុស​ទេ។ ចុះបើ​អ្នក​ខុស​នៅតែ​ដឹក​ឈើ​រហូត ពួក​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ត្រូវ​បែរជា​ខុស។ ខ្ញុំ​ស្ដាយ​សាលារៀន​បញ្ជូន​ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​ចេះ តែ​ក្រោយ​មក​ពលរដ្ឋ​ចេះ​ហើយ មើល​ការខុសត្រូវ​ជួយ​ហើយ​ប្រែជា​ខុស ស្ដាយ​លុយ​ធ្វើ​សាលារៀន​វិញ»។
កាលពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០១៧ ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ឃុំ​ស្ដៅ ស្រុក​សេសាន ប្រមាណ​៤០​នាក់ ឃាត់​រថយន្ត​ប្រភេទ​បាកុង ៤​គ្រឿង ដែល​ផ្ទុក​ឈើ​មូល​ចូល​ក្នុង​ផ្ទៃ​អាង​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី​សេសាន​ក្រោម​ពីរ ក៏ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​ដោះលែង​វិញ រួច​ចោទ​ពលរដ្ឋ​ថា ជា​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង និង​បដិវត្តន៍​ពណ៌។
ចំណែក​សហគមន៍​ការពារ​ព្រៃឡង់​ម្នាក់ រស់នៅ​ឃុំ​កំពង់ចាម ស្រុក​សំបូរ ខែត្រ​ក្រចេះ ថ្លែង​ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ ឲ្យ​ដឹង​ថា លោក​បាន​បង្ខំចិត្ត​ភៀសខ្លួន ព្រោះ​បារម្ភ​ពី​សុវត្ថិភាព នៅ​គ្រា​ដែល​មេឃុំ​មកពី​បក្ស​កាន់​អំណាច គំរាមកំហែង​រឿង​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ។ ពួកគាត់​អះអាង​ថា មេឃុំ​មកពី​បក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា មិន​បាន​ឲ្យ​តម្លៃ​លើ​ពលរដ្ឋ​ឈឺឆ្អាល​រឿង​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នោះ​ទេ ផ្ទុយទៅវិញ​ពួកគេ​បាន​រក​វិធី​ស្ដីបន្ទោស និង​ចាប់​កំហុស​បំបាក់​ស្មារតី​អ្នកការពារ​ព្រៃឈើ​ទៅវិញ៖ «សព្វថ្ងៃ​នេះ​គេ​ស្រលាញ់​រឿង​បក្ស​ទេ គេ​មិន​ស្រឡាញ់​រឿង​ការពារ​ព្រៃឈើ​ទេ»។
កាលពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០១៧ លោក ហ៊ុន សែន បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​មន្ត្រី​ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ ត្រូវ​ពង្រឹង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ព្រៃឈើ និង​លប់​បំបាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​គ្រប់​ប្រភេទ ក្នុង​បំណង​រក្សា​សំឡេងឆ្នោត​របស់​បក្ស​កាន់​អំណាច បន្ទាប់ពី​រដ្ឋាភិបាល​រំលាយ​បក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ដោយ​ជោគជ័យ។ ទោះ​យ៉ាង​ណា មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ពលរដ្ឋ​វាយតម្លៃ​ថា បញ្ជា​របស់​លោក ហ៊ុន សែន មិន​មាន​ឥទ្ធិពល​ជា​វិជ្ជមាន​ស្រោចស្រង់​ព្រៃឈើ​នោះ​ទេ។
មេឃុំ​ស្រែឫស្សី ស្រុក​ថាឡាបរិវ៉ាត់ ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង លោក លូន ណាន អះអាង​ថា អាជ្ញាធរ​មិន​ដែល​រារាំង និង​ហាមឃាត់​ពលរដ្ឋ​ណា​ដែល​ឈឺឆ្អាល​រឿង​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នោះ​ទេ តែ​ពលរដ្ឋ​ទៅវិញ​ទេ ដែល​នាំគ្នា​លួច​កាប់​ឈើ​រាន​យក​ដី និង​លក់​ដើមឈើ​ផលិត​ជ័រទឹក​ឲ្យ​ឈ្មួញ ដើម្បី​យក​ប្រាក់​បង្វិល​សង់​ធនាគារ។ លោក​បន្ថែម​ថា អាជ្ញាធរ​ឃុំ​នឹង​ផ្ដល់​ការ​គាំទ្រ​ជូន​ពលរដ្ឋ ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​ព័ត៌មាន​នានា​ពី​ស្ថានភាព​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​គ្រប់​រូបភាព៖ «គាត់​ជំពាក់​លុយកាក់ គាត់​លក់​ដើម​ច្បោះ ហើយ​បន្ទោស​អាជ្ញាធរ​ថា អត់​មើល តែ​គាត់​លក់​អត់​មាន​គិត​ផ្លូវច្បាប់​ផង»។
សង្គម​ស៊ីវិល​លើក​ឡើង​ថា ប្រសិនបើ​អាជ្ញាធរ​ឃាត់ឃាំង​ពលរដ្ឋ​មិន​ឲ្យ​ប្ដឹង​ករណី​ឈើ​ល្មើសច្បាប់ សមត្ថកិច្ច​អាច​មាន​ទោស។
មន្ត្រី​អង្កេត​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​សមាគម​អាដហុក ខែត្រ​ស្ទឹងត្រែង លោក ប៉ែន ប៊ុណ្ណារ៍ ពន្យល់​ថា ពលរដ្ឋ​គ្រប់រូប​មាន​កាតព្វកិច្ច​ការពារ​ព្រៃឈើ ដោយ​ត្រូវ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្តឹង​បរិហារ​ទៅ​តុលាការ និង រាយការណ៍​ពី​បទ​ល្មើស​ព្រៃឈើ ទៅ​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ដើម្បី​អនុវត្ត​ច្បាប់ ក៏​ប៉ុន្តែ បែរ​ជា​មាន​បុគ្គល​ណា​មួយ គំរាមកំហែង​មិន​ឲ្យ​ប្ដឹង មានន័យថា​បុគ្គល​នោះ​នឹង​ត្រូវ​ជាប់ពន្ធនាគារ​ពី ២​ឆ្នាំ ទៅ ៣​ឆ្នាំ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ការ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​បរិហារ​រឿង​បទល្មើស​ព្រៃឈើ គឺជា​រឿង​ត្រឹមត្រូវ​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់ រីឯ​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ណា ផ្ដល់​ការ​អនុគ្រោះ​ឲ្យ​កើតមាន​បទល្មើស​ព្រៃឈើ ឋិត​ក្នុង​ដែន​សមត្ថកិច្ច​របស់​ខ្លួន ត្រូវ​ទទួលខុស​ត្រូវ​ចំពោះ​មុខ​ច្បាប់៖ «តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ពលរដ្ឋ​មាន​កាតព្វកិច្ច មិន​ត្រឹមតែ​ដាក់​បណ្ដឹង​ទេ បើ​មិន​ដាក់​ត្រូវ​មានទោស ប្រសិនបើ​មានការ​គំរាមកំហែង អ្នក​ដែល​គំរាមកំហែង​ត្រូវ​មាន​ទោស»។
លោក ប៉ែន ប៊ុណ្ណារ៍ ចាត់​ទុក​ការ​យក​តួនាទី​ជា​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋ គំរាម​ពលរដ្ឋ​រឿង​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ព្រៃឈើ គឺជា​រឿង​ខុសច្បាប់ និង​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស។ លោក​ពន្យល់​ថា ពលរដ្ឋ​គ្រប់រូប​មាន​សិទ្ធិ​ពេញលេញ​ថែរក្សា​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ​អនុលោម​តាមច្បាប់ ហើយ​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​ត្រូវ​ផ្ដល់​កិច្ចសហការ​បង្ក្រាប​បទល្មើស។ លើស​ពី​នេះ ប្រសិន​ពលរដ្ឋ​ប្រទះឃើញ​បទល្មើស​ព្រៃឈើ ផ្ដល់​ដំណឹង​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ ក៏ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ​មិន​ផ្ដល់​កិច្ចសហការ​បង្ក្រាប​ទេ​នោះ វា​ជា​កំហុស​ដ៏​ធំ​មួយ ហើយ​ពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​មាន​សិទ្ធិ​ប្ដឹង​បរិហារ​មន្ត្រី​អាជ្ញាធរ។
ច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌ​មាត្រា​២៣៣ ចែងថា ការ​គំរាមកំហែង និង​សម្លាប់​សម្ដែង​ចេញ​តាម​លិខិត រូបភាព ឬ​វត្ថុ​អ្វីមួយ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ពី ៦​ខែ​ទៅ ២​ឆ្នាំ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ពី ១​លាន​រៀល​ទៅ ៤​លាន​រៀល។
រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​មាត្រា​៣៥ ចែងថា ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំងពីរ​ភេទ​មាន​សិទ្ធិ​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ជីវភាព​នយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និង​វប្បធម៌​របស់​ប្រទេសជាតិ។ សេចក្ដី​ស្នើ​ទាំងឡាយ​របស់​ពលរដ្ឋ ត្រូវ​បាន​ទទួល​ការ​ពិនិត្យ និង​ដោះស្រាយ​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់​ពី​អង្គការ​រដ្ឋ៕
Report shows little sign of improvement at factories
Garment factory workers sit at work stations and sew clothing for export at a factory in Phnom Penh’s Sen Sok district. Pha Lina